Desátého října bude environmentální výbor Evropského parlamentu rozhodovat o revizi evropské zemědělské legislativy, o novele směrnice č. 91/414, o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh. V souvislosti s tím dnes vydala Evropská asociace ochrany rostlin v Bruselu tiskové prohlášení a představila vědeckou studii Univerzity v Bonnu, která se zabývá cenovými dopady. Studie „Dodatečná omezení v ochraně rostlin: Vliv cen na evropské zemědělské trhy“ se zabývá tím, jak navrhovaná legislativní opatření v ochraně rostlin ovlivní ceny potravin, sdělila tajemnice České asociace ochrany rostlin Ivana Domincová.
Pokud nová evropská rostlinolékařská omezení vstoupí v platnost, pak se podle České asociace ochrany rostlin:
• zvýší se ceny pšenice a brambor nejméně o 20 %,
• evropská unie se stane pouhým dovozcem klíčových plodin,
• všechny náklady ponesou evropští spotřebitelé.
Studie, kterou dnes zveřejnilo Evropské centrum pro zemědělství, regionální a environmentální výzkum (EuroCARE) konstatuje, že nová legislativa, kterou předkládá Brusel, bude mít obrovský vliv na ceny, které evropští spotřebitelé zaplatí za potraviny. Tato legislativa drasticky sníží výběr rostlinolékařských opatření, které nyní mají k dispozici evropští zemědělci, a v důsledku toho se výrazně sníží výnosy a následně prudce zvýší ceny zemědělské produkce, varuje Domincová.
Podle bonnské studie přijde Evropa o zásadní možnosti, jak chránit plodiny před škůdci. Pokud evropští poslanci prosadí navrhované znění nového nařízení, které nahradí směrnici č. 91/414/EHS, bude mnoho důležitých nástrojů pro ochranu proti škůdcům ztraceno, což nepochybně zvýší ceny zemědělských výrobků v Evropě. Studie je podle České asociace ochrany rostlin založena na odborném vyhodnocení pravděpodobných ztrát výnosů a podle nejhoršího scénáře by ceny obilovin mohly vzrůst až o 73 % a zeleniny dokonce o 104 %. Ale i ty nejkonzervativnější scénáře povedou podle výzkumných pracovníků ke zvýšení cen hlavních komodit o 20 procent, například pšenice nebo brambor.
„Toto zvýšení nás nepřekvapuje, pokud uvážíme současný tlak na ceny potravin a důležitost EU vzhledem k mezinárodním trhům. Cenový růst, který studie předpokládá, je také v souladu s nedávnou zkušeností: v roce 2007 například byly světové zásoby pšenice přibližně o 20 milionů tun nižší než v roce 2005 a její ceny vzrostly o více než 100 %”, řekl Dr. Marcel Adenaeuer z centra EuroCARE v Bonnu.
Lze tedy očekávat značné dopady a výzkumní pracovníci předkládají, že bychom mohli přijít o velkou část evropské zemědělské produkce. Z toho budou mít prospěch ostatní, neevropské země. To ovšem ohrozí pozici Evropské unie jako významného vývozce klíčových plodin. S předpokládaným poklesem v Evropě lze očekávat zvýšení produkce pšenice v USA, Mexiku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, také v Jižní Africe, Číně nebo v Austrálii.
Friedhelm Schmider, generální ředitel Evropské asociace ochrany rostlin, k tomu dodává: „Všechny plodiny potřebují ochranu před nemocemi a škůdci. Pokud omezíme zemědělcům možnosti, jak je chránit, dojde zcela určitě ke snížení výnosů, a tedy ke zvýšení cen potravin. Tento výzkum prokázal, že omezení volby nástrojů ochrany proti škůdcům ve svém důsledku zasáhne peněženky spotřebitelů.”
„Evropští politici dosud zřejmě nezvážili dopady této legislativy na ceny. V čase zvýšených obav o stabilitu hospodářství a rekordních cen potravin, v době nepokojů kvůli nedostatku potravin v některých částech světa, je fakt, že neanalyzovali důsledky zmiňované legislativy politikou odtrženou od reality.”
„Na základě výsledků studie EuroCARE vyzývá Evropská asociace ochrany rostlin Evropský parlament a komisi, aby na Evropském úřadu pro bezpečnost potravin – EFSA požadovaly nezávislou komplexní dopadovou studii o dopadech navrhovaných restriktivních rostlinolékařských opatření. Evropa je nejvýznamnější světový producent a vývozce potravin, což je úspěch, kterého jsme dosáhli právě díky modernímu způsobu boje se škůdci. Zakázat tyto nástroje bez řádného vědeckého uvážení je nebezpečné,” dodává Friedhelm Schmider.
Výzkum EuroCARE vychází i z dalších nedávných studií, které vyjádřily obavy z dopadů nově navrhované rostlinolékařské legislativy. Počátkem tohoto roku již nezávislý italský výzkumný ústav Nomisma varoval, že po zavedení nově navrhovaných evropských předpisů by se výnosy pšenice v Evropě do roku 2020 mohly snížit o 29 %, brambor o 33 %, obilovin o 20 % a vinných hroznů o 10 %. Předpokládané ztráty založené na vědeckých odhadech 10 až 77 % podle druhu plodiny, byly pro simulaci vloženy i do zemědělského modelu CAPRI.