09.06.2008 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opatrnost je nezbytná

Přestože Státní veterinární správa ČR nemá žádný signál o blížícím se nebezpeční ptačí chřipky, sleduje zdravotní stav jak chované drůbeže, tak volně žijících ptáků. Od ledna bylo například vyšetřeno 120 volně žijících ptáků. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

"Lze říci že ve Státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci vyšetřili 56 labutí, dvě volavky, čtyři  lysky, 27 divokých kachen, dva kormorány, osm husic modrokřídlých, jednoho morčáka velkého, jednoho kosa, 14 hrdliček a pět holubů," upřesnil s tím, že s potenciálním rizikem je třeba stále počítat. Například ve Velké Británii byl v uplynulých dnech zaznamenán výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky H7N7.  Duben připomněl, že loni touto dobou se zdálo, že čas aviární influenzy již pominul, a do dvou týdnů postihla ptačí chřipka několik chovů na Pardubicku. Od 20. června 2007 do 11. července 2007 byla zaznamenána čtyři ohniska. Všechny případy se vyskytly v okrese Ústí nad Orlicí a zřejmě za nimi stála kontaminovaná podestýlka a následně nežádoucí kontakty různých osob. "Je stále nezbytné, aby chovatelé i nadále věnovali náležitou pozornost zdravotnímu stavu chované drůbeže a dodržovali zásady biologické bezpečnosti svých chovů - bránili kontaktu s volně žijícími ptáky a nepovolanými osobami," zdůraznil Duben. 

Připomněl, že stále platí mimořádná veterinární opatření, ze kterých vyplývá, že chovatelé musejí hlásit místně příslušné krajské veterinární správě zvýšené a hromadné úhyny drůbeže, popřípadě i volně žijícího ptactva. Z těchto mimořádných veterinární opatření vyplývá i to, že chovatelé podnikatelé jsou povinni hlásit místně příslušné krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody u chované drůbeže o více než 20 procent nebo pokles snášky o více než pět procent po dobu delší než dva dny, nebo úmrtnost vyšší než tři procenta týdně. Ostatně jsou chovatelé povinni hlásit jakékoli podezření z jakékoli nákazy, doplnil. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down