Státní zemědělský intervenční fond chce do konce února příštího roku prodat do zahraničí 300 tisíc tun potravinářské pšenice. Zatím vybral zájemce, kteří by měli dohromady exportovat 44 400 tun.
Vývozce hledá fond v trvalém výběrovém řízení, které zatím mělo dva termíny uzávěrek. Poprvé se firmy mohly hlásit do 26. listopadu a v tomto kole uspěly se svojí cenovou nabídkou tři společnosti – Mlýn Herber z Opavy, Almos Agrar Handel sídlící v Praze a ZZN Přeštice, které se dohromady ucházely o koupi 17 400 tun potravinářské pšenice na vývoz. „Zatím jsou smlouvy podepsané s prvními dvěma firmami, se třetí ještě ne, ale stále běží lhůta, kdy má vybraný subjekt možnost smlouvu podepsat,“ sdělila v pátek tisková mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Jitka Sluková. Fond tedy zatím k vývozu vyčlenil 14 400 tun pšenice od skladovatele Zenza Znojmo a 1000 tun pšenice ze sila opavské společnosti Promt.
Do tendru, jehož uzávěrka byla 10. prosince a výsledky zveřejnil fond v pátek 13. prosince, se podle Slukové přihlásilo sedm zájemců. Úspěšní byli tři – brněnská společnost Delta mlýny, Penam Brno a pražský Agropol Trading. „Tyto tři firmy se ucházely o koupi 27 tisíc tun potravinářské pšenice na vývoz,“ uvedla mluvčí. Zájemci o export potravinářské pšenice či pšeničné mouky a těstovin z pšeničné mouky mohou podat přihlášku na pracoviště výkonného aparátu SZIF každé druhé úterý v měsíci.
Fond během letošního intervenčního nákupu, který běžel od 16. července do 31. října, vykoupil 724 tisíc tun potravinářské pšenice. Za jednu tunu platil dodavatelům 3500 korun, přičemž vývoz je podle odborníků reálný za cenu zhruba o tisíc korun nižší s převzetím u skladovatele.
Komoditní rada pro obiloviny na svém listopadovém jednání doporučila fondu vyvézt do 30. června příštího roku veškerou intervenčně nakoupenou pšenici, aby se na tuzemském trhu vytvořily příznivější podmínky. Ve své bilanci na tento marketingový rok, který rada zpracovala ke 13. listopadu, vychází z celkové výroby pšenice 3,88 milionu tun. Vzhledem k počátečním zásobám ve výši 1,37 milionu tun a dovozu 10 tisíc tun je celková nabídka pšenice 5,26 milionu tun. Domácí spotřeba by podle předpokladu komoditní rady měla činit 3,79 milionu tun, z toho na potravinářské účely 1,24 milionu tun, ke krmení 2,35 milionu tun, na osiva 200 tisíc tun a na technické užití 1000 tun. Pokud se podaří vyvézt 750 tisíc tun pšenice, jak komoditní rada počítá, skončí marketingový rok 2002/2003 s konečnými zásobami 723 tisíc tun. Dosavadní tempo vývozu a výsledky tendru však nenasvědčují tomu, že stát všechnu intervenční pšenici prodá do zahraničí ještě před začátkem nové sklizně.