30.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opět na začátku

Poslanci minulý týden poslali do třetího čtení novelu zákona o ochraně ovzduší s návrhem na dřívější přimíchávání metylesteru řepkového oleje do nafty. Pokud se to podaří, uděláme krok dopředu v plnění požadavků EU, kdy se má do roku 5,75 procenta energie v pohonných hmotách nahradit biosložkou. Je to užitečný krok, od kterého si slibujeme nahrazení ropy, která se dováží z nestabilních zemí a její cena stoupá, omezení emisí skleníkových plynů a v neposlední řadě i možnosti odbytu pro zemědělce, což je v dnešní době útlumu zemědělské produkce pro potravinářství obzvlášť aktuální.

Odborníci spočítali, že pokud se nahradí deset procent energetického objemu spotřebovaných pohonných hmot biosložkami, emise oxidu uhličitého klesnou v řádu milionů tun. Na druhou stranu však nelze zavírat oči před tím, že produkce biopaliv ze zemědělských plodin je náročná na spotřebu energie. A ta se opět vyrábí zase z fosilních paliv, která svými emisemi naopak zatěžují ovzduší. Navíc je třeba ještě připočíst náklady na ošetřování plodin a podobně. Proto, aby biopaliva mohla být vedle tradičních pohonných hmot konkurenceschopná, neobejdou se bez podpor. To si představitelé mnohých evropských států uvědomují a poskytují jejich producentů různé daňové úlevy.
Někteří ekonomové však považují současná biopaliva za slepou uličku. Každý vývoj má však své slepé uličky, které ho posunou dál. Dnes si slibují více od biopaliv tzv. druhé generace, vyrobených ze slámy či dřevěného odpadu. Znovu se do popředí dostává i využití vodíku v dopravě, ale v této oblasti je ještě mnoho otevřených technických otázek, které zřejmě nebudou zodpovězeny dříve než za deset až 12 let.
Možná i my jsme mohli být dál, kdyby se téměř deset let o biopalivech hlavně jen nemluvilo. Je pravda, že jsme měli určitý náskok, když se u čerpacích stanic prodávala směsná nafta. Byl o ni i poměrně velký zájem. Ten ale opadl, když přestala být daňově zvýhodněna a postupně se mizela i z čerpacích stanic. Teď, jak už se to u nás stává téměř tradicí, nenavazujeme na své zkušenosti, ale začínáme opět znovu. Ale tentokrát bez podpory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down