Oblastní kolo jízd zručnosti v Blatné nejlépe zajel Jiří Mácha. Jeho doprovodí další tři umístění do finálového kola. Jako obvykle konečné výsledky ovlivnila preciznost jízdy při průjezdu jednotlivými překážkami, které pořadatelé postavily na trati. Na prvních třech místech se neumístili nejrychlejší, ale ti, kteří nasbírali nejméně trestných bodů.
Střední odborné učiliště v Blatné hostilo 25. dubna v pořadí čtvrté oblastní kolo soutěže Jízdy zručnosti 2007. Hlavním sponzorem tohoto kola byla firma Agrozet, a. s., České Budějovice. Do soutěžního traktoru spojeného s vlekem postupně usedlo 32 soutěžících žáků středních škol, aby poměřili své řidičské schopnosti s ostatními.
Z oblastních kol soutěže postupují vždy čtyři nejlepší do celorepublikového finále. To se letos uskutečnilo již 15. května v rámci Dne Zemědělce pořádaného naším vydavatelstvím v Kámeni u Pelhřimova.
Čtyři plus jedna
Nejúspěšnější výpravou, pokud to tak můžeme říci, byly VOŠ a SZeŠ Benešov. Její dva studenti se dostali na stupně vítězů, a tak měla tato škola dvojnásobné zastoupení ve finálovém závodu na Dni Zemědělce. Nejlépe si ale v tomto kole vedl Jiří Mácha z VOŠ a SZeŠ Tábor. Jeho výsledný čas byl 4 minuty a 29 sekund. Až za ním se umístili dva benešovští soutěžící – jako druhý Václav Buben (čas 4 minuty a 39 sekund) a na třetím místě Lukáš Ledvinka s časem 5:15. Bramborovou, i když v této soutěži stále postupovou příčku, si svým výkonem zajistil Jiří Pužej z pořádajícího SOU Blatná. Přitom porazil svého soupeře na pátém místě pouze o tři sekundy.
Výčet oceněných doplňuje Monika Šebková. Pořadatelé ze středního odborného učiliště jí, jako jediné dívce v poli startujících, udělili zvláštní cenu sympatie. Sama však se svým výkonem spokojena nebyla, protože kvůli nepřesnostem při jízdě skončila až ve třetí desítce.
Ať už jde o oblastní kolo nebo celorepublikové finále, má také odborná veřejnost možnost vyzkoušet své umění při ovládání traktoru s vlekem. V Blatné se na start postavilo deset soutěžících. První místo v této kategorii obsadil Jan Doležal z SOŠ veterinární a zemědělské České Budějovice, druhý byl Jiří Doležal z SOUz, OU a U Dačice. Třetí příčku si svým výkonem zasloužil Petr Král, soukromě hospodařící rolník z Řečice u Blatné.
Nikdo nejel bezchybně
Přihlášení žáci se museli postupně vypořádat s jednotlivými překážkami a úkoly, kterých bylo na trati celkem dvanáct. Zajímavé je, že většina soutěžících projela trať za stejně dlouhou dobu. Stopky měřící čas jízdy se nejčastěji zastavovaly mezi třemi a čtyřmi minutami. Potvrdilo se upozornění Ing. Stanislava Janoty, zástupce ředitele pořádající školy, který na začátku závodu zdůrazňoval všem přihlášeným žákům, že spíše než čas rozhoduje preciznost samotné jízdy. Přesné plnění jednotlivých úkolů a zdolávání překážek se vyplatilo prvním třem. Ti jako jediní v celém závodě byli penalizováni jedinou trestnou minutou. Ostatní si museli k výslednému času připočítat dvě a více minut.
Konečné výkony samozřejmě ovlivnila také nervozita jednotlivých závodníků. V Blatné se žádnému z nich nepodařilo zajet čistou jízdu. Někteří pokazili již první úkol při průjezdu pravoúhlou zatáčkou. Nervozita se projevila při nájezdu do slalomu nebo správného předního kola na lávku. Tradičně nejtěžší překážkou bylo asi couvání do vymezeného prostoru – naznačujícího garáž.
Někteří závodníci ztráceli body i při průjezdu zúženým prostorem. Tato překážka rozhodně mezi nejobtížnější nepatří, ale možná právě proto jí soutěžící projížděli poměrně velkou rychlostí a z toho někdy pramenily chyby. Dravá jízda se nevyplatila jednomu ze soutěžících na překážce zastavení na přesnost, když namísto, aby traktor včas zastavil, překážkou projel. Správně tam žáci měli za úkol zastavit přesně tak, aby shodili přední maskou traktoru bližší tyčku. Ta vzdálenější by se bez pádu měla pouze traktoru dotýkat. Pořadatelé museli jednoho závodníka diskvalifikovat poté, co valníkem pokácel rampu, ke které se měl pouze těsně přiblížit.
Dobré uplatnění absolventů
Pořadatel akce, Střední odborné učiliště v Blatné, se zaměřuje na výuku opravárenských oborů. Jak nás upozornil Ing. Václav Kníže, ředitel školy, nejdelší historii má obor opravář zemědělských strojů. Ten se v Blatné vyučuje od roku 1962. „V poslední době klademe důraz vedle oprav zemědělské techniky také na její ovládání,“ upřesnil Ing. Kníže. To se týká především novějších strojů, které jsou vybaveny novými elektronickými prvky. Studenti tohoto oboru již během druhého ročníku získávají řidičský průkaz skupiny T. O rok později si ho doplní o oprávnění řídit automobily a nákladní vozy. Ve třetím ročníku také skládají zkoušky na sváření elektrickým obloukem, pod ochrannou atmosférou, ale i plamenem, dodal ředitel školy. Podle něj jim tyto dovednosti dávají velkou šanci k uplatnění na trhu práce, eventuálně i mimo zemědělství. Mezi další specializace v Blatné již deset let beze změny patří automechanik, autoelektrikář a elektrikář- slaboproud. Po zakončení výše uvedených tříletých oborů mohou žáci pokračovat v dvouleté nástavbě zakončené maturitní zkouškou.
„Přibližně třicet našich studentů získává praktické zkušenosti přímo ve firmách v okolí,“vysvětloval Ing. Kníže. Škola spolupracuje s autoservisy, zemědělskými podniky a dalšími. V tom spatřuje ředitel středního odborného učiliště hned několik výhod. Často se stává, že žák po skončení studia nastupuje ve firmě jako zaměstnanec a škola má kontakt s praxí a jejími požadavky na absolventy, dodal na závěr ředitel.