Opětovně schválená novela má zpřísnit porušování rozpočtové kázně u dotací

Novelu, která má zpřesnit sankce za špatné nakládání s dotacemi, včera sněmovna opětovně schválila. Senátní úpravy předlohy poslanci na žádost ministra financí Andreje Babiše odmítli. Novelu rozpočtových pravidel nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má také ministerstvu financí umožnit, aby mohlo vydávat státní dluhopisy bez nutnosti schválení zvláštním zákonem. Ministr financí pokládá schvalování dluhopisů zvláštními zákony za nadbytečné kvůli tomu, že k jejich vydání je zmocněna vláda zákonem o státním rozpočtu kvůli krytí rozpočtového schodku.

Zpřesnění procesu udělování sankcí se týká porušování rozpočtové kázně u dotací ze státního rozpočtu a dotací spolufinancovaných z fondů Evropské unie. U dotací z rozpočtu, jejichž součástí jsou peníze z Evropské unie, by mohla nově kvůli unijním pravidlům hrozit pevná sankce stanovená v procentech z objemu dotace. Rozšíří se tak možnost udělovat sankci v procentním rozmezí.
Nové pravidlo má platit i pro dotace, které neobsahují evropské peníze. Sněmovnou schválená novela počítá s tím, že poskytovatel dotace bude moci žádat o vrácení celé sumy nebo její části, pokud se na základě kontroly domnívá, že příjemce porušil pravidla pro nakládání s penězi, nebo dotaci využil mimo stanovený účel. Senátoři chtěli, aby poskytovatel musel svou domněnku zdůvodnit.
Senát se postavil proti tomu, aby mohl poskytovatel dotace sám rozhodnout, zda v případě porušení pravidel pro zadávání veřejných zakázek uloží pokutu ve výši největšího porušení, nebo odvody za jednotlivá porušení sečte. Senátoři navrhli zrušit pasáž, podle níž by se sankce neměly ukládat, jestliže porušení pravidel u jedné dotace nepřesáhne 1000 korun. Chtěli též zachovat ustanovení, podle nějž poskytovatel dotace z neunijních zdrojů nemusí trvat na striktním dodržení některých podmínek.
Ministr financí označil některé ze senátních úprav za akceptovatelné. Zásadním problémem pro něj ale byla změna definice státních pasiv, do nichž podle Senátu neměly patřit dluhy státu za vystavené směnky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down