29.07.2004 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opožděné žně by mohly ohrozit podzimní termíny výsevů

Letošní rok je mimořádný, začátek žní se posunul na konec července a je zatím jen pět procent sklizených ploch. Přitom v tuto dobu bývá pod střechou už polovina obilí. Je nebezpečí, že pozdě uvolněné plochy ohrozí podzimní termíny výsevů. Navíc dosavadní vývoj počasí by se mohl promítnout do kvality obilovin, řekl prezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Hlaváček dále sdělil, že při domácí spotřebě 6,4 milionu tun obilí lze po doplnění chybějících zásob očekávat vyrovnanou bilanci bez přílišných výkyvů cen. Poukázal na to, že ve srovnání s EU byla a je cena nižší a tedy lze očekávat oživení. Zároveň však ubezpečil, že zemědělci nechtějí radikálně zdražovat, protože je v jejich zájmu udržet na českém trhu domácí potraviny. Cena krmného obilí se předpokládá kolem 3300 až 3500 Kč za tunu, u potravinářského kolem 4000 Kč/t.
Letošní úroda obilovin bude průměrná nebo mírně nadprůměrná, odhaduje předseda žňové komise Agrární komory Josef Kubiš. Podle něj průměrný výnos dosáhne asi 4,58 tuny z hektaru. Dodal, že celková nabídka obilovin včetně kukuřice by mohla dosáhnout 7,3 milionu tun. Relativní přebytek však bude kompenzován doplněním zásob a zpětným nákupem intervenčního fondu.
Komora doporučuje, aby sedláci sklizené obiloviny překotně neprodávali, cena v období žní není vždy výhodná. Pěstitelé by měli využívat veřejné sklady a skladištní poukázky, které jim zajistí okamžitou zálohu až 70 procent a konečné vypořádání až po definitivním uzavření obchodu, řekl Hlaváček.
Velmi slibně se jeví letošní sklizeň řepky, která má i vysoký obsah tuků. Při dobrém uskladnění by cena mohla vzrůst na podzim až o tisíc korun za tunu. Celková letošní produkce do 730 000 tun bude ale jen průměrná vzhledem k propadu osevních ploch. Dříve se totiž produkovalo i 950 000 tun řepky za sezónu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down