25.09.2015 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opravený hřebčín v Kladrubech uvítá o víkendu první návštěvníky

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem skončily nákladné opravy. Rekonstrukce památkově chráněných objektů se zdržela o devět měsíců. O prodlouženém víkendu budou mít lidé možnost si opravené stáje i další objekty prohlédnout. Hlavní sezona začne příští rok na jaře. Novinářům to řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.
Hřebčín opravil 17 budov a tři volná prostranství se sousošími. Historickému komplexu se navrátila jeho klasicistní podoba. Fasádám dominuje zelená a bílá.

"Tvůrci projektu odkazují na dobu největší slávy této památky. Samozřejmě jsme museli brát ohled na potřeby moderního chovu koní. Dnešní chovatelé jsou přeci jenom dál, než byli jejich předchůdci po roce 1800," řekl památkář Michal Drkula.
V říjnu budou přístupné nejspíš jen stáje, další objekty, jako je zámek, lesovna, vodárenská věž, kočárovna nebo postrojovna, se návštěvníkům otevřenou příští rok v dubnu. Nové expozice lidem představí například reprezentativní a arcibiskupské postroje, dobové kočáry, připomenou historii chovu koní i rod Habsburků, který hřebčín vlastnil. A také je zavedou do lesovny, kde je umístěná expozice sedlářství se sedlářskou dílnou či simulátor jízdy se spřežením.
Hřebčín opravil jen asi čtvrtinu svého rozsáhlého majetku. V budoucnu bude hledat další zdroje, aby mohl opravit například klasicistní obytné domy na Františkově, bývalou faru, historický padock, uvedl Machek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down