Oprávněným osobám svitla nová naděje

Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrh ODS na prodloužení promlčecí lhůty při uplatňování nároků oprávněných osob na náhrady svého majetku ze zemědělských družstev. Informoval o tom poslanec Miloslav Kučera, stínový ministr zemědělství ODS.

„Pokud s tím bude souhlasit Senát i prezident, budou moci své nároky uplatňovat oprávněné osoby až do roku 2009. Zároveň s tím se také otevírá nová lhůta pro poslance, aby po volbách problematické pasáže transformačního zákona mohli ještě upravit,“ uved Kučera.
Jak Kučera připomíná, Poslanecká sněmovna se sice více než dva roky touto problematikou zabývala, ale názorové a politické složení tohoto zákonodárného orgánu neumožnilo přijetí žádné novely, která by pomohla tristní situaci vyřešit. „Levicové strany se snažily nároky na zemědělský majetek zpochybnit a jaksi „vyvlastnit“, pravicové strany naopak hledaly cestu pro přednostní a jednoduché vydání tohoto majetku nebo jeho náhrad oprávněným osobám. Žádný z návrhů ale nezískal potřebnou podporu a hrozící promlčení nároků oprávněných osob by znamenalo faktické prosazení záměru levice. Tato hrozba byla dnes odvrácena a na tom, jak bude s transformačními podíly v původních zemědělských družstvech nakonec naloženo, se pravděpodobně rozhodne při samotných volbách do Poslanecké sněmovny,“ předpokládá stínový ministr.
Úsměvné bylo podle něho vlastní hlasování, které přesným způsobem odráželo i postoje a vlastnosti jednotlivých stran. „Komunisti a ČSSD byli proti. ODS a US byly pro. Za lidovce vystoupil poslanec Grůza a zdůvodnil, proč budou proti, ale při vlastním hlasování byli lidovečtí poslanci pro,“ poznamenal Kučera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *