Opravy škod po povodních stály Lesy ČR šedesát osm milionů korun

Lesy České republiky dokončily v Libereckém kraji opravy škod po bleskových povodních z roku 2010. Rozsáhlé opravy poničených potoků v okolí Bílého Potoka a Hejnic v Jizerských horách stály přes 68 milionů korun. Pracovalo se na Hájeném, Černém, Sloupském a Malém Sloupském potoce. Informoval o tom mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Blesková povodeň v srpnu 2010 zasáhla více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd přesáhly škody 2,2 miliardy korun. O málo nižší byly škody na státním majetku, do něhož patří ten, který spravují Lesy ČR nebo Povodí Labe.
V korytech potoků ve správě Lesů ČR poničila velká voda původní podélná a příčná opevnění a narušila břehy.

Na opravy bylo použito 39 000 tun lomového kamene. Veškerý použitý kámen na stavbách je výhradně místního původu – liberecká žula. Lesy ČR rekonstrukční práce provedly co nejšetrněji vůči vodním živočichům.

Rozsáhlé ničivé povodně z roku 2010 nejsou podle Boublíka v Jizerských horách ničím novým, celou oblast včetně podhůří postihují od nepaměti. Příčinou bývají průtrže mračen, rychle tající sněhy nebo dlouhotrvající deště. První písemně zaznamenaná povodeň byla v červnu 1432. Mezi lety 1432 až 1888 je evidováno 35 obzvláště velkých povodní, které se vyskytovaly v měsících červen až srpen. Třeba 19. a 20. srpna 1688 nastala v horách taková průtrž mračen, při které velká voda odnesla veškeré mosty a lávky, řekl mluvčí Lesů ČR.
Staré záznamy také uvádějí, že jedna z největších povodní, která zasáhla nejen řeku Smědou, ale celé Jizerské hory i jejich okolí, přišla na přelomu července a srpna 1858. Voda přivalila během povodně balvany o hmotnosti šesti tun, strhla několik domů, zničila splavy, mosty a lávky a poškodila pozemky, popsal Boublík. Nebývalého rozsahu však podle pamětníků dosáhly i záplavy 3. a 4. července 1958, kdy silné deště sužovaly celou Evropu. Po povodni následovala regulace koryt, která je patrná dodnes, uzavřel.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *