Po loňském roce, který byl po transformaci českého zemědělství hospodářsky nejúspěšnější, se situace v odvětví opět mění. Dramaticky se snižují ceny rozhodujících komodit, mléka a obilí, ale prudce zvýšené náklady na hnojiva, krmiva a další vstupy neklesají. Uvedl to prezident Agrární komory ČR (AK) Jan Veleba při zahájení 35. ročníku agrosalonu Země živitelka, který začal minulý týden v Českých Budějovicích.
Při slavnostním otevření výstavy, jehož se zúčastnili rovněž ministr zemědělství Petr Gandalovič, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a představitelé sněmovního zemědělského výboru i jihočeského kraje, Veleba upozornil, že české zemědělství v současnosti směřuje k návratu k ekonomickému vývoji, který trval v podstatě nepřetržitě do roku 2006. Ten, jak uvedl, snížil ekonomickou základnu o 35 procent, respektive 40 miliard korun. V jeho důsledku pak podíl zemědělství na hrubé domácí produkci klesl na 1,94 procenta, v roce 2007 se tento podíl zvedl na 2,11 procenta. Negativní směr vývoje umocňuje podle Veleby i posilování koruny. „Bez cen komodit, které pokryjí náklady a dají prostor pro zisk, se nedá úspěšně ekonomicky hospodařit,“ konstatoval prezident komory.
Místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR Václav Perník uvedl, že málokdo by očekával realizační ceny na úrovni loňského roku. Nikdo však nepředpokládal, že o letošních žní budou ceny tak nízké jako nyní. Stále podle něj platí známé pravidlo, že není problém vyrobit, ale dobře prodat.
Veleba připomněl, že zemědělci nesouhlasí s návrhem rozpočtu na příští rok, který počítá se škrty na úrovni téměř pěti miliard korun. „Bez srovnatelných finančních podmínek ze zdrojů Evropské unie a státního rozpočtu se dá jen obtížně konkurovat a bez výrobní základny není možné zdravě ekonomicky hospodařit,“ podotkl s tím, že v souvislosti s posledním vývojem v odvětví připravuje AK společně s Potravinářskou komorou ČR setkání odborníků a pokusí se definovat směry a podmínky, jimiž by se měla ubírat česká zemědělská a potravinářská politika. „Není možné zlikvidovat prasata a nechat napospas ceny obilí, není možné skokově snížit rozpočet a prohloubit dál nerovnost podmínek se starými zeměmi,“ prohlásil Veleba. Připomněl, že existují ale i další problémy, jako je kontrola zdraví společné zemědělské politiky (health check), křížová kontrola (cross compliance) a podobně.
Gandalovič prohlásil, ze právě první fáze cross compliance bude jedním z nejvýznamnějších předělů pro české zemědělce. „Jako pro řidiče bylo přelomovým rokem spuštění bodového systému, pro zemědělce je to systém křížových kontrol. Jeho vyhodnocení může mít totiž pro řadu farmářů dopad do přímých plateb, které dostávají ve formě dotací,“ řekl. Zemědělce ale ubezpečil, že v žádném případě nedopustí, aby se systém křížové kontroly dostal do podobné situace jako bodový systém na silnicích. To znamená, že by trestal ty, kteří dělají malé přestupky a spíše z neznalosti nebo nedbalosti poruší nějakou směrnici, a ponechal na pokoji piráty silnic, kteří vědomě a velmi výrazným způsobem neplní své povinnosti. Ministr také poznamenal, že se často zapomíná na potravinářství, ačkoliv je neodmyslitelným článkem mezi zemědělstvím a spotřebiteli. Vyzdvihl význam podpory regionálním potravinářským produktům a značce kvality Klasa. Letos toto ocenění předal dalším dvaceti výrobkům od 11 firem. Za pět let existence této národní známky kvality ji získalo 1418 produktů od 217 firem.