21.09.2006 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oráčů opět ubylo

Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě … Mohli si recitovat společně s klasikem účastníci 33. mistrovství ČR v orbě pořádaném začátkem září v Kladrubech nad Labem. Soutěžících bylo, pomineme-li dvě kategorie orby s koňmi, zase o něco méně. Dokonce méně než před rokem, kdy se republikové mistrovství odehrálo poněkud ve stínu toho světového, které se uskutečnilo v pražském Suchdole. Po zběžném nahlédnutí do výsledkových listin několika posledních ročníků navíc zjistíme, že na stupních vítězů se objevují stále stejná jména. Navíc s tím, že již tradiční vítězové nedávají zbytku startovního pole pražádnou šanci na úspěch a jejich bodový náskok bývá zpravidla drtivý. Ať chceme nebo ne i při soutěžích v orbě platí, a to stále ve větší míře, stejná pravidla jako v kterémkoli jiném sportu. Nevítězí pouze um, který rozhodně nelze v případě mnohonásobných vítězů zpochybňovat, ale důležité je především kvalitní finanční zázemí. Jen s ním lze pro oráče zajistit odpovídající moderní nářadí a tažný prostředek i dostatek času na potřebný trénink. Potěšující je naopak účast některých mladých závodníků, jejichž výkony zatím sice na lepší umístění nestačí, ale přesto zůstávají malým světýlkem na konci tunelu a vírou, že tradiční soutěž v orbě v zemi Přemysla Oráče nezhyne na úbytě.
Menší byl i souběžně pořádaný Den Zemědělce a jeho doprovodný program. Pro předvádění kategorií strojů pro zpracování půdy a setí, jak je známe z minulých ročníků, nebyl dostatek prostoru, a tak se vystavující museli smířit s předvedením výkonné mechanizace na pozemku, kde ve velice krátkém časovém úseku nemohla stihnout ukázat všechny své kvality a nájezdy jednotlivých strojů občas zaváněly anarchií. Nehledě na to, že přidělenému předváděcímu pozemku chybělo i odpovídající ozvučení, na které jsou návštěvníci Dnů Zemědělce pravidelně zvyklí. Určitě je tedy co zlepšovat, jinak bude oráčů i návštěvníků ubývat dál.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down