01.10.2019 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oranžovou stuhu získala obec Třeštice, zelenou vyhrál Dobrochov

Zelenou stuhu za péči o zeleň, životní prostředí a krajinu v soutěži letos získala obec Dobrochov na Prostějovsku. Oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělci putuje do Třeštice na Jihlavsku. Ocenění, které se uděluje v rámci celostátní soutěže Vesnice roku, starostové obou obcí převzali v sídle Senátu.

Třeštice, v níž žije 152 obyvatel, obdržela cenu za spolupráci s místním zemědělským družstvem, které mimo jiné zajišťuje rozvoz obědů, a s majitelem místního mlýna. Ten jej přebudoval na penzion a ekofarmu. Vítězná obec bude moci využít šek na 900 tisíc korun. Druhé místo a šek na 800 tisíc korun dostala obec Zašová na Vsetínsku mimo jiné za revitalizace bývalé klášterní zahrady. Bronz a šek na 700 tisíc korun získala obec Rudník na Trutnovsku mimo jiné za využití kozí farmy. Další krajští vítězové obdrželi šek na 600 tisíc korun. Dobrochov o 343 obyvatelích u hodnotící komise vyhrál za "příkladný a velmi citlivý přístup k obnově tradičního rázu venkovské obce". První místo získal díky revitalizaci návsi, která byla dříve plná jehličnanů, a budování rekreačních prvků v krajině s kulturně-historickým přesahem. Obec tak může využít dotaci ve výši 800 tisíc korun a dalších 200 tisíc korun na účast v soutěži Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla). Stříbrnou příčku obsadila obec Velatice u Brna, která bodovala s úpravou návsi a revitalizací rybníka. Třetí skončila Kyselka na Karlovarsku za péči o historické kulturní dědictví, především za obnovu historického mostu a lázeňského parku. Obě obce mohou využít půlmilionovou dotaci z národního programu Životní prostředí, stejně jako další krajští vítězové.
Klání o zelené stuhy spolupořádají ministerstvo životního prostředí a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Dotace pro nositele oranžových stuh vyplácí Ministerstvo zemědělství z Programu obnovy venkova, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Soutěž Vesnice roku vyhlašuje každoročně od roku 1995 Spolek pro obnovu venkova.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down