Organizace a MŽP chtějí vysázet deset milionů stromů

Tři desítky organizací, institucí a firem v čele s Nadací Partnerství a ministerstvem životního prostředí chtějí po České republice vysázet deset milionů stromů. Měly by pomoci zmírnit dopady sucha, půdní eroze, ztráty povrchových a podzemních vod či přehřívání měst. Ve společné tiskové zprávě o tom informovaly Nadace Partnerství a ministerstvo.

Iniciativa má navázat na loňskou kampaň Stromy svobody 1918–2018, jež se uskutečnila jako součást oslav 100. výročí vzniku Československa. Tehdy se podařilo vysázet 2762 stromů, napsal David Kopecký, mediální zástupce Nadace Partnerství. Šlo ale o symbolické výsadby, zatímco nová iniciativa má být cílená a s peněžní podporou od Státního fondu životního prostředí ČR v horizontu několika let. Má začít letos na podzim.
O možnosti, jak do české krajiny a měst vrátit miliony stromů a zlepšit odolnost Česka vůči změnám klimatu, dnes jednali například zástupci odborných platforem arboristů (odborníků na péči o dřeviny), měst a obcí a jejich svazu, Státního fondu životního prostředí ČR, Státního pozemkového úřadu, Agentury ochrany přírody a krajiny, Mendelovy univerzity v Brně nebo ekologických nevládních organizací. "Výsadba stromů a zeleně ve městech i ve volné krajině je velmi účinným nástrojem, jak zadržovat vodu tam, kde ji potřebujeme. Vedle toho ale umí ochlazovat naše města nebo zlepšovat kvalitu ovzduší, stejně jako pomáhají zpomalovat erozi půdy díky tomu, jak člení bloky orné půdy na menší celky. Zkrátka stromy jsou jedním z hlavních léků na nemocnou krajinu, která potřebuje pomoct," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Deset milionů stromů pomůže podle institucí ochladit zhruba 200 kilometrů čtverečních až o tři stupně Celsia, denně vypaří deset miliard hektolitrů vody, vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí a odvede denně stejnou práci jako 40 milionů klimatizačních jednotek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down