22.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetření porostů brambor proti plísni se letos zemědělcům vyplatí

Farmáři, kteří nešetřili na fungicidech a ošetřili v pravý čas brambory proti plísni, se mohou letos těšit z dobré úrody. Naopak ti, kteří nevěnovali ochraně pozornost, mají sklizeň ohroženou. Další choroby se letos zatím ve větší míře nevyskytly, informoval předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák.

K letošní dobré úrodě přispívá i chladné a deštivé počasí, které porostům brambor svědčí více než loňské sucho. Právě sucho se podle Nováka minulý rok podepsalo na propadu výnosů zhruba o pětinu.
Výskyt plísně je vyšší než v předchozích letech, a proto na některých porostech je viditelné silné napadení. Zemědělci vynaložili již téměř všechny náklady potřebné k produkci brambor. Kdyby ale porosty neošetřili postřikem, byly by znehodnocené, uvedl Novák.
Pěstitelé se podle svazu nenechali odradit možností přílivu levných brambor zejména z Polska a věnovali konzumním bramborám zhruba stejné plochy jako loni. Dokonce plochy pro rané odrůdy mírně zvedli kvůli jarním vyšším farmářským cenám, v nichž se ještě odrážela loňská neúroda v celé Evropě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down