Osevní plocha řepky se poprvé od roku 2015 snížila

Osevní plocha řepky se poprvé od roku 2015 meziročně snížila, řepka byla vyseta na ploše 391 000 ha, což je ve srovnání s minulým rokem úbytek o 4,9 procenta. Plochy ozimých obilnin pro letošní sklizeň stouply meziročně o 3,1 procenta na 969 000 ha. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Přibylo ploch pšenice ozimé o 2,7 procenta na 795 000 ha a žita o čtvrtinu na 31 000 ha. Osevní plocha ječmene ozimého vzrostla o 2,7 procenta na 105 000 ha. "Poprvé od roku 2015 jsme zaznamenali pokles ploch osetých řepkou ozimou, určenou ke sklizni v letošním roce," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.
Obilí se loni v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než o rok dříve, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z posledního odhadu statistiků. Pokles úrody obilovin byl způsoben především nižším hektarovým výnosem, který klesl o 6,7 procenta na 5,15 tuny z hektaru.
Plocha osetá řepkou se od devadesátých let minulého století zvyšovala, proti dobám první republiky vzrostla o 98,5 procenta. V roce 2017 byl v ČR podíl orné půdy oseté řepkou podle dostupných dat Eurostatu nejvyšší z celé Evropské unie. Zatímco dříve se pěstovala pouze pro potravinářské účely, dnes se pěstuje také pro energetiku. Pro české zemědělce byla řepka v roce 2017 z pohledu výše tržeb třetí nejziskovější, nejvýznamnější komoditou se stalo mléko, na druhém místě byly obiloviny a na třetím řepka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down