17.12.2004 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osivo sóji zlevní

Plochy sóji u nás s rozšiřováním nových odrůd rok od roku stoupají. „Před čtyřmi lety jsme s kanadskými odrůdami začínali na 160 hektarech, letos se sója pěstovala už na výměře kolem deseti tisíc hektarů. Pro příští rok se očekává osev zhruba 18 tisíc hektarů,“ uvedl Jiří Holeček, ředitel firmy Zemědělská agentura, která dodává kanadské osivo tuzemským zemědělcům.

Střední a východní Evropa by se při pěstování odrůd sóji vhodných pro tuto oblast měla integrovat, vyplynulo z dvoudenního mezinárodního sympozia nazvaného Svět sójových bobů, které začátkem tohoto týdne uspořádala kanadská osivářská firma Prograin Eurasia B.V. spolu s FAO v Budapešti. „Znamená to mimo jiné, že osiva by se nemnožila v Kanadě, ale na evropském kontinentu a byla by také výrazně levnější,“ zdůraznil Holeček. Jak doplnil, v příštím roce by se mělo v České republice namnožit až 1500 tun osiva, jehož cena by byla o pětinu nižší než u dováženého. Tuzemské osivo by stačilo na plochu zhruba jedenáct tisíc hektarů. „Budapešťského symposia, které bylo vůbec první v takovém rozsahu, se vedle odborníků z evropských zemí a Kanady zúčastnili zástupci Ruska a Kazachstánu, kde se již také začalo s pěstováním nových odrůd sóji,“ poznamenal Holeček.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down