Na konci října 2008 hospodařilo v České republice ekologicky 1802 zemědělských podniků, což je téměř o 500 farem více ve srovnání s loňským rokem. Počet výrobců biopotravin se zvýšil z loňských 253 na 410, což znamená nárůst o 62 %. Výměra ekologicky obhospodařované zemědělské půdy dosáhla 338 722 ha, a to představuje téměř osm procent z celkové výměry zemědělské půdy. Agroweb o tom informoval mluvčí minsiterstva zemědělství Petr Vorlíček.
Mezi nejrychleji rozšiřující se ekozemědělské plochy patří sady a vinice, jejichž výměra se v letošním roce zvýšila zhruba o 70 %. Ekologických sadů je v současné době 277 ha, plocha vinic dosáhla 408 ha. Výměra ekologicky obhospodařované orné půdy se v letošním roce zvýšila téměř o 20 % na současných 35 000 ha. Je registrováno devět ekologických chovatelů včel, vyčíslil mluvčí.
„Ukazuje se, že ekologické zemědělství a produkce biopotravin není pouze módní trend, ale že jde o stabilní a perspektivní podnikatelskou možnost pro zemědělce i potravináře. Hlavním stimulem rozvoje není jen státní podpora, ale také vysoká poptávka spotřebitelů po biopotravinách. Ta se odráží nejen v nárůstu počtu výrobců biopotravin, ale i v rozšiřujících se plochách certifikované orné půdy,“ vysvětlil důvody nárůstu ministr zemědělství Petr Gandalovič.
V souvislosti se zvyšující se výměrou orné půdy lze předpokládat také rozvoj trhu s certifikovanými bioosivy. „Po zrušení všeobecné výjimky, která umožňovala zemědělcům poměrně jednoduchým způsobem používat pro osev a sadbu necertifikovaný rozmnožovací materiál, lze předpokládat, že se rozšíří poptávka ekozemědělců po bioosivech. Současně stoupne zájem osivářských a obchodních společností o produkci či dovoz těchto komodit,“ doplnil očekávané trendy rozvoje ekologického zemědělství náměstek ministra zemědělství Jiří Urban.
Podle změny pravidel, které přinese nové nařízení o ekologickém zemědělství bude od 1. července 2010 používání loga EU pro biopotraviny povinné, do té doby bude užití tohoto loga na obale biopotravin stále dobrovolné.