Osmdesát jedna pěstitelů dostalo povolení k výsadbě 108 hektarů nových vinic

Pěstitelé révy vinné dostali letos povolení na vysázení 108 hektarů nových vinic. O povolení mohli žádat do konce února, další možnost budou mít podle legislativy až příští rok. Žadatelé nevyužili celou novou kapacitu 178 hektarů, řekl vedoucí oddělení registru vinic Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského Rostislav Gruna.

Po vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Měl vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Místo toho se peníze dávaly na restrukturalizaci vinic.

Od letošního roku se v České republice poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento. O povolení k nové výsadbě si řeklo 81 vinařů. Skoro 35 jich bylo z velkopavlovické oblasti, zhruba 30 ze slovácké, zbytek z Mikulovska a Znojemska. V Čechách chce rozšiřovat vinice jeden vinař.

Ke konci loňského roku se  réva vinná v ČR pěstovala na 17 673 hektarech. Na konci letošního roku by to mohlo být více. Je však nutné brát v úvahu, že k opětovným výsadbám vinic také patří klučení vinice, čímž se snižují osázené plochy vinicí. Výsledek by mohl být kolem 17 800 ha, dodal Gruna.

Loni se nově nejčastěji sázely Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Pálava a Chardonnay. Podle Gruny by mohl být letošní trend podobný.

Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray uvedl, že je zájmem o práva na rozšiřování vinic příjemně překvapený. Vinaři podle něho také oceňují dotace na výsadbu vinohradů, které letos činí až 200 000 korun na hektar. Náklady na hektar nové vinice činí podle něj do první úrody mezi 500 000 a milionem korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *