29.04.2008 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OSN: Za růstem cen je spekulace

Podle předsedy programu OSN pro životní prostředí Achima Steinera je za současným rychlým růstem cen potravin především spekulace, nikoli jejich nedostatek. Jak uvedl, ve světě je dost potravin pro všechny a není důvod, aby se jejich ceny zvyšovaly tak rychle.

Steiner agentuře AP řekl, že je třeba najít dlouhodobější řešení, jak ve světě podpořit zemědělskou výrobu. Součástí návrhů, které mají situaci zlepšit, je také snaha zastavit plýtvání vodou a hnojivy, jejichž cena je vysoká. Schůzka, která dnes začala, bude v úterý pokračovat.
Se Steinerem souhlasí i jeho kolegové, podle nichž je třeba usilovat o koordinovaný postup. "Dnes je na této planetě dostatek potravin, abychom nakrmili všechny," řekl Steiner. Fyzický trh a jeho zásobování je ale podle něj ovlivněn optikou termínových trhů, takže přístup k potravinám se tímto vnímáním deformuje.
Spekulace nese podle Steinera vinu na tom, že na trhu není místo pro chudé lidi, kteří si dražší potraviny často nemohou dovolit. Vlády by však měly odolat panice kolem prudkého růstu cen potravin a pokusit se zvýšit zemědělskou výrobu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down