26.06.2015 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osobní data budou využita k hodnocení europrojektů

K hodnocení účinnosti evropských projektů se patrně začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly. Data podpořených osob z informačních systémů úřadů práce nebo České správy sociálního zabezpečení by měly dostat příslušné instituce, které mají tok peněz z EU na starosti. Předpokládá to vládní novela o zaměstnanosti, jejíž schválení doporučil poslancům sociální výbor.

Kabinet původně navrhoval, aby sněmovna normu schválila zrychleně už v dubnovém prvním čtení. Opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů rozhodování zablokovaly. Sociální výbor v souvislosti s prodloužením legislativního procesu doporučil, aby byla předloha účinná vyhlášením ve sbírce zákonů, nikoli od původně navrhovaného 1. července.
Unie chce víc kontrolovat využití peněz, které mají plynout do členských zemí z fondů v novém období do roku 2020. Podle nařízení k tomu chce využít i osobní a citlivé údaje lidí, kteří díky projektům dostali podporu. Ministerstvo práce a sociálních věcí nemůže nyní z informačních systémů úřadů práce či sociální správy data klientů poskytovat. Může dát jen anonymizované či celkové údaje.
K informacím o lidech by měly nově mít podle novely přístup instituce, které peníze rozdělují. Kromě ministerstva práce to budou ministerstvo školství a pražský magistrát, přes něž poplynou z Evropského sociálního fondu peníze na podporu zaměstnanosti. Další institucí je ministerstvo pro místní rozvoj, které čerpání koordinuje.
Nově by úřady mohly při hodnocení pracovat s údaji člověka o věku, pohlaví, vzdělání, zaměstnání, členech domácnosti, zdravotním stavu a příslušnosti k menšině. Tato data by dostaly jen na žádost, a to dálkovým přenosem. Musely by při zpracování zajistit jejich ochranu.
Autoři novely tvrdí, že sběr dat o klientech a vyhodnocování je jednou z podmínek čerpání peněz z EU. Zjišťování údajů přímo od lidí, jimž projekty pomohly, by bylo podle návrhu nespolehlivé a drahé. Počítá se totiž s tím, že podpora by mohla směřovat až k milionu osob.
Ke shromažďování dat má sloužit informační systém pro monitoring efektivnosti peněz z Evropského sociálního fondu. Údaje by do něj mohli vkládat i realizátoři projektů. Každý člověk by před zapojením do projektu dostal informace o tom, že jeho osobní údaje se budou kvůli hodnocení a kontrole zpracovávat. Náklady odhaduje ministerstvo práce na deset milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down