Otevírá se naučná stezka Vodní svět

V rámci Dne s Lesy ČR bude otevřena 3. říjny naučná stezka Vodní svět, která se se nachází poblíž obce Lesná, v okrese Tachov, v Plzeňském kraji, na území Chráněné krajinné oblasti Český les. Umožní veřejnosti, aby se seznámila s životem pod vodní hladinou a vzácnými obyvateli naší přírody – bobry. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Samotné místo Naučné stezky Vodní svět se nachází uprostřed místních lesů, v lokalitě opuštěné polosamoty nazývané Kolm. Jde o malebné místo, kde se mimo pozůstatků bývalého osídlení nalézá soustava rybníků, která dnes již chovu ryb neslouží.
„Návštěvník se zde může na několika zastávkách seznámit s nejrůznějšími organismy vázanými na vodní prostředí, po nově vybudovaném molu vstoupit nad vodní hladinu a vodní život tak pozorovat z maximální blízkosti. Nejzajímavějším tématem se jistě stane možnost setkat se s bobry, kteří tu již několik roků žijí. Lesy ČR v rámci svého Programu 2000, kterým celostátně podporují veřejně prospěšné funkce lesů, vybudovali pozorovatelnu, ze které se naskýtá ideální příležitost tyto největší evropské hlodavce nerušeně pozorovat v jejich přirozeném prostředí,“ přibližuje tajemná zákoutí nové naučné stezky Ivan Klik, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Plzeň.
Samotná naučná stezka vznikla v úzké spolupráci Lesů ČR a Správy CHKO Český les. Snahou obou organizací je veřejnosti přiblížit přírodní fenomény vodního prostředí Českého lesa.
Do prostředí naučném stezky Vodní svět je možné se dostat díky již existující Naučné stezce Lesů ČR Lesná, která návštěvníky provádí půvabným okolím obce Lesná a seznamuje je s přírodními, historickými i lesnickými zajímavostmi zdejšího kraje. Polosamoty Kolm se naučná stezka Lesná dosud dotýkala dvěma zastaveními, na kterých se turisté dočetli nejen o vlastní historii lokality, ale také o významu vody v krajině. Protože jsou však zdejší rybníky z přírodovědného hlediska velmi zajímavé, na popud Správy CHKO Český les letos, za spoluúčasti Lesů ČR a dalších organizací, vznikl samostatný okruh v podobě naučné stezky Vodní svět pojednávající o oblasti detailněji. Stezka Vodní svět většinou prochází po pozemcích Lesů ČR, nástupními místy jsou právě původní zastavení již existující naučné stezky Lesná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *