08.04.2003 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otevírá se poslední kolo

Od devátého do 30. dubna proběhne poslední kolo přijímání žádostí o účast v programu Sapard. Podle Mileny Vicenové, ředitelky Řídicího orgánu Agentury Sapard, mohou projekty předkládat zemědělci, potravináři a pozemkové úřady. Otevírají se tedy jen opatření 1. 1. až 1. 4.

„Finanční prostředky na rozvoj venkova, obnovu infrastruktury obcí a dědictví venkova i na diverzifikaci příjmů na venkově (opatření 2. 1. a 2. 2.) jsou již bohužel vyčerpány, a proto na žádost ministerstva pro místní rozvoj pro obce a pro podnikatele na venkově toto kolo neotevíráme,“ vysvětlila Vicenová a dodala, že se mohou předkládat projekty na rekonstrukci stájí, skladovacích kapacit pro ovoce a zeleninu, na budování nebo rekonstrukci jímek na kejdu, na nákup technologie do potravinářských provozů, pro regionální potravinářské výrobky a také projekty na pozemkové úpravy. Zejména upozornila, že je „dostatek finančních prostředků pro všechny, kteří chtějí vyhovět podmínkám HACCP a kteří si chtějí pořídit vybavení potřebné pro klasifikaci podle normy SEUROP. Přijatelným výdajem je nejen zakoupení měřicí sondy, ale také potřebného hardware a software. Bylo by dobré peníze, které na tyto účely má program k dispozici, využít.“
Projekty se mohou předkládat na všech sedmi regionálních pracovištích Agentury Sapard (AS). Vicenová však upozorňuje, že úderem poledne se 30. dubna se jejich příjem zastaví: „Vyzýváme všechny zájemce, máte poslední příležitost se programu zúčastnit. Ale zároveň upozorňujeme, že pravděpodobně bude více žádostí, než bude možné uspokojit 650 miliony korun, které máme pro toto kolo k dispozici.“ Pravidla se nemění, opět se kromě jiného se bude hodnotit i finanční zdraví subjektu, přičemž za přijatelné se budou považovat kategorie A, B, C a D. „Navrhujeme, aby v případě rovnosti bodů mohla Národní výběrová komise dát přednost těm žadatelům, kteří budou mít lepší hodnocení finančního zdraví,“ podotkla.
Platební agentura zatím proplatila 130 projektů z programu Sapard. Žadatelé již dostali celkem asi 300 milionů korun. Počet proplacených projektů se nyní bude prudce zvyšovat. Čtvrté kolo, které proběhlo od druhého do 28. února, se týkalo jen agroenvironmentálního opatření. Mohli se jej zúčastnit zemědělci z pěti pilotních oblastí – Blaník, Moravský kras, Bílé Karpaty, Litovelské Pomoraví a Poodří.. Jak Vicenová uvedla, přišlo 29 žádostí, které Národní výběrová komise 26. března posoudila a doporučila ke schválení. Dne 23. dubna se již po páté sejde Národní monitorovací výbor pro Sapard. Bude se zabývat i posouzením programu nezávislým hodnotitelem. „Byla vybrána zahraniční instituce, která zhodnotí, nakolik se nám daří nejen čerpat plánované finanční prostředky a realizovat konkrétní projekty, ale také naplnit smysl programu Sapard, tedy připravit zemědělskou veřejnost na náročné právo Evropské unie a řešit některé specifické problémy ČR. Hodnocení bude probíhat po celý rok 2003 a o jeho výsledku budeme veřejnost informovat,“ ubezpečila ředitelka.
Pokud jde o srovnání s ostatními kandidátskými státy, ČR má používá nejvíc opatření a jsme na tom nejlépe i pokud jde o počet projektů. „Máme akreditováno celkem osm opatření, v dohledné době přibude deváté, které se zabývá profesním vzděláváním. Přijímání žádostí na toto opatření bychom chtěli vyhlásit ještě v průběhu dubna,“ poznamenala ředitelka, podle níž Sapard ukázal, že ČR je poměrně dobře připravena, má kvalifikované zemědělce, kteří pochopili význam programu a připravili dobré projekty: Také ekonomická úroveň ČR je poměrně vyšší a situace v zemědělství lepší než v ostatních kandidátských státech. Svědčí o tom skutečnost, že se u nás našlo dost finančních prostředků pro financování zemědělských opatření, což se nepodařilo ve všech kandidátských zemích. „Některé kandidátské země měly dostatek projektů, které ze 75 procent financuje Evropská unie a z 25 procent daná kandidátská země. Váznou tam však podnikatelské projekty, které vyžadují finanční spoluúčast žadatele.
Sapard se již pomalu chýlí ke konci. Podle Vicenové byl dobrou přípravou na operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, na jehož základě budeme po vstupu do unie moci čerpat finanční prostředky z orientační sekce Evropského zemědělského záručního a orientačního fondu. Stejně jako u Sapardu bude nutné předkládat spolu se žádostmi projekty a podobné přílohy a bude možné plně využít zaběhnutá schémata jejich administrace. I tento program bude mít svůj řídicí orgán, který bude dbát na jeho soulad s dosaženou realitou. Ředitelem tohoto řídicího orgánu byl jmenován Pavel Sekáč. Program bude mít i svůj monitorovací výbor (plynule v něj přejde stejnojmenný orgán Sapardu). Bude sledovat, co se díky programu dosáhlo, a to nejen, jak byly projekty dokončeny, ale také, co ČR přinesly. Nadále bude sloužit i pro Sapard

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down