Včele Evropské unie stojí od prvního ledna letošního roku Řecko. Bude vést unii počtvrté od svého vstupu do ní v roce 1981. Heslem řeckého předsednictví je Naše Evropa: sdílíme budoucnost ve společenství hodnot. V polovině roku vystřídají Řeky Italové.
Během svého předsednictví se Řecko chce zaměřit hlavně na institucionální reformu, sociální politiku, imigraci a samozřejmě na další kroky k realizaci rozšíření EU. Řecko doufá, že sehraje důležitou roli ve stabilizaci Balkánu a pomůže Bulharsku a Rumunsku na cestě ke členství v EU, které jim bylo v Kodani přislíbeno v roce 2007. Chce také, aby si žádost o vstup podalo co nejdříve i Chorvatsko.
Deset kandidátských zemí, které byly na prosincovém summitu v Kodani přizvány do EU, by mělo podepsat své přístupové smlouvy 16. dubna v Aténách. Do 28. února se přitom musí rozhodnout, zda do unie vstoupí celý Kypr nebo jen jeho řecká část.
V červnu by konvent měl předložit návrh budoucího ústavního dokumentu. Existující smlouvy se mohou měnit jen na změny může
Co se týče institucionální reformy, řecké předsednictví by rádo sehrálo roli prostředníka v debatě o budoucí podobě Unie. Konvent o budoucnosti EU by měl předložit plán budoucího ústavního dokumentu v červnu 2003. Změna existujících smluv může proběhnout pouze na mezivládní konferenci a Řecko by přivítalo, kdyby se tyto otázky dostaly na jednání červnového summitu v Soluni.
Snahou Řeků je také prosadit takovou evropskou sociální politiku, která by posílila zaměstnanost. Zabývat se chtějí také problematikou migrace, k ní zejména v poslední době přistupují i otázky bezpečnosti. Na duhé straně může migrace pomoci zastavit stárnutí populace evropských států.