Otrav včelstev loni přibylo kvůli postřiku řepky

Chemickými postřiky a pesticidy bylo loni postiženo 800 včelstev, zatímco v roce 2013 šlo pouze o 450 včelstev, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Případů může být ve skutečnosti daleko více, včelaři se často se zemědělci dohodnou na vyrovnání a nic nenahlásí, uvedl dnes bývalý dlouholetý tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Podle veterinární zprávy z oblasti ochrany zvířat za loňský rok jsou na vině nejčastěji postřiky řepkových polí.

Podle veterinární zprávy za loňský rok byly nejvíce postižené včely létavky, tedy ty, které opouštějí úl, aby sbíraly pyl a nektar na výživu ostatních včel. "Zdaleka nejčastěji ošetřovaným porostem, který včelám způsobuje vážné zdravotní problémy, jsou lány řepky. Řepka začíná kvést podle počasí ke konci dubna a právě v této době začínají chovatelé včel hlásit úhyny," píše se ve zprávě.
Podle včelařů je ve skutečnosti případů více. "Velmi často se strany dohodnou mimosoudně a vůbec mimo oficiální jednání," vysvětlil Peroutka. I podle něj stojí za poškozením včelstev postřiky řepky. "Dnes se pomalu nic jiného nestříká," poznamenal, v období postřiku obilí podle něj nekvetou plevele, tedy nejsou tak velkým nebezpečím pro včely.
Nebezpečné jsou zejména mixované postřiky, připomíná Asociace pro bezpečné potraviny. "Toxické účinky takového koktejlu nikdo nezná, neboť zákon toto riziko neřeší a nikdo jej proto nekontroluje," uvedl za asociaci David Palán, podle kterého je v ČR pouze procento zemědělců, kteří používají při ochraně plodin pouze látky na přírodní bázi.
Z údajů krajských veterinárních správ vyplývá i meziroční nárůst v počtu včelařů, jejichž včelstva byla zasažena. V předloňském roce to bylo 37, o rok později 56 takto postižených včelařů. "Samotných případů otrav včel jsme řešili v posledních dvou letech přibližně stejný počet. Letos těchto případů evidujeme prozatím 14, z toho téměř polovina na vysočině a v Plzeňském kraji," řekl mluvčí veterinářů Pejchal.
Včelaři letos v Česku přes zimu především kvůli nemoci varroóza přišli zhruba o 35 procent včelstev, odhadl dříve Český včelařský svaz. Epidemie byla podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Během loňského podzimu zazimovali 603 000 včelstev, podle Peroutky jich uhynulo zhruba 200 000. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deseti procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down