15.07.2013 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovcí na Zlínsku přibývá

Počet ovcí chovaných ve Zlínském kraji se postupně zvyšuje. Jehněčí a skopové maso jde podle chovatelů dobře na odbyt, o vlnu však zájem není. Uvedli to o víkendu chovatelé ovcí v Prlově na Vsetínsku, kde se konal Ovčácký den na Valašsku. Akce již sedmým rokem prezentuje chov ovcí, práci s ovčáckými psy či zpracování vlny. Představili se zde také výrobci, jejichž produkty získaly certifikát Pravé Valašské. Lidé ochutnali výrobky z jehněčího masa či ovčí sýr.

Na Vsetínsku se nyní chová podle ředitele Agrární komory Valašska Josefa Radílka téměř 9000 ovcí. "V roce 1990 to však bylo přes 12 tisíc ovcí," podotkl Radílek, podle kterého se poté počet zvířat vzhledem ke změnám v zemědělství rapidně snížil. "Nejnižší stav v okrese byl v roce 2000, kdy bylo jen 2001 evidovaných ovcí," řekl Radílek.
Počet chovatelů i ovcí pomohl navýšit program Zlínského kraje, který podporoval nákup zvířat a zakládání chovů. Nyní se agrární komora snaží chov a využívání masa a vlny propagovat podobnými akcemi jako v Prlově.
Ve Zlínském kraji se nyní chová asi 22.000 ovcí, loni jich bylo 20.000. Ovce jsou kromě produkce masa a vlny důležité v tom, že spásají pastviny a pomáhají udržet krajinu. "Je to zvíře z pohledu pasení nenáročné, dokáže zkonzumovat trávu, kterou jiná zvířata nekonzumují. Proto ovce na Valašsku vždy byly, z pohledu půdně-klimatických podmínek je to chudý kraj," řekl viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.
Chovatelé se kvůli špatnému odbytu vlny podle jeho slov zaměřují především na plemena, která méně obrůstají vlnou, ale mají kvalitní maso.
V celé republice je podle Radílka nyní asi 221 tisíc ovcí, v roce 2007 jich bylo 169 tisíc, na začátku 90. let asi 430 tisíc ovcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down