Ovoce a zelenina pro děti ve školách nebude v plastových obalech, rozhodla vláda

Ovoce a zelenina, které dostávají děti v českých školách zdarma v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, nebude od příštího školního roku balené v plastových obalech. Vyplývá to z novely vládního nařízení, kterou schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

"Nemá smysl, aby děti ve školách dostávaly rozkrájené kousky ovoce balené do jednotlivých plastových obalů, vzniká tím hodně zbytečného odpadu," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Děti podle něj budou dostávat ovoce a zeleninu pouze jako celé kusy.
Podle návrhu ministerstva by také od školního roku 2023/2024 mělo deset procent produktů dodávaných do škol pocházet z ekologické produkce. Novela také mění vymezení doprovodných vzdělávacích činností, které se mohou v rámci projektu uskutečňovat. Jedná se například ochutnávky, exkurze nebo podporu činnosti na školních pozemcích.
Cílem projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, který podporuje Evropská unie, je přispět ke zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny, mléka a neochucených mléčných výrobků a vytvořit u dětí zdravé stravovací návyky. Školy dostávají produkty zdarma.
Do dodávek ovoce a zeleniny se podle ministerstva během končícího školního roku zapojilo 3992 základních škol s více než 928 000 žáky a ze státního rozpočtu a peněz EU získal podporu zhruba 272 milionů korun. Do dodávek mléka a mléčných produktů se zapojilo 3692 škol s více než 847 000 žáky a náklady byly zhruba 244 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down