25.06.2007 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovoce bude letos méně

Letošní úroda ovoce v sadech českých pěstitelů bude kvůli jarním mrazům nejnižší od roku 1995 a škody zřejmě dosáhnou více než 400 milionů korun. Agroweb o tom informoval tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Podle odhadu k polovině června by měla sklizeň činit 136 550 tun, což je meziročně o 29 procent méně. U jablek se dá kvůli neúrodě čekat vzestup cen o deset až 20 procent. Roční finanční hodnota ovoce sklizeného v Česku se obvykle pohybuje nad jednou miliardou korun.
Nejvíce se nepříznivé počasí podepsalo podle Ludvíka na jabloních, které jsou zároveň hlavním českým ovocným druhem. Propad sklizně se u nich očekává o 34 procent na 105 729 tun. Konzumních jablek určených pro trh bude ve srovnání s loňskem jen asi polovina, protože část úrody má takzvané mrazové poškození a bude použitelná jen ke zpracování na mošt.
Chybějící jablka českých pěstitelů na tuzemském trhu nahradí podle Ludvíka dovoz, který je tradičně dražší. Nejvíce se jablka budou zřejmě dovážet z Itálie. V normálních letech dovoz obvykle pokrývá přes 40 procent české spotřeby.
O pětinu se čeká pokles úrody višní, o 18 procent u malin a ostružin a o 12 procent u červeného a bílého rybízu. Mírný pokles v řádu procent se ještě čeká u broskví a švestek. Naopak nárůst zhruba o 30 procent sadaři odhadují u meruněk a hrušek. U hrušek, podobně jako u jablek, má však část úrody mrazové poškození.
Vážné škody na úrodě hlásí podle Ludvíka většina zemí střední a východní Evropy. Nejvíce je postiženo Polsko, kde mrazy udeřily do sadů v plném květu. Polsko, které má největší vliv na obchod s ovocem ve středoevropském regionu, očekává škody v řádu desítek miliard korun a tamní poškození bylo klasifikováno jako živelní pohroma. Odhaduje se, že celková sklizeň ovoce ve střední Evropě bude nejnižší za několik desítek let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down