24.07.2006 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři čekají bohatou úrodu

Letošní úroda ovoce v českých sadech bude zřejmě jednou z nejvyšších v historii. Podle odhadu k polovině června by měla sklizeň meziročně vzrůst o 24 procent na 204,7 tisíce tun, Vyplývá to z údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Vyšší úroda ovoce byla jen v roce 2000 kdy se sklidilo 229 tisíc tun. Informoval o tom minulý týden tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. "Ovocné stromy po loňském výpadku způsobeném tehdejšími jarními mrazy letos nasadily velké množství květních pupenů," zdůvodnil očekávanou vysokou úrodu Ludvík. Letos na jaře navíc žádné mrazy nenastaly a počasí bylo pro stromy příznivé. V porovnání s průměrem posledních pěti let by měla být letošní sklizeň vyšší asi o 13 procent. Po loňském totálním výpadku se čeká i vysoká úroda v zahrádkách a alejích u cest, i když toto ovoce bude kvůli velkému rozšíření houbových chorob málo kvalitní. "V neošetřovaných neintenzivních sadech je v sudých letech vysoká úroda pravidlem," řekl Ludvík.
Největší sklizeň sadaři tradičně očekávají u jablek, kterých by se mělo sklidit přes 170 tisíc tun, což je o 23 procent více než loni. Jeden z největších nárůstů sklizně předpokládají u třešní, které loni mrazy postihly nejvíce. Urodit by se jich mělo 2478 tun, tedy o 151 procent více než loni. U višní se čeká meziroční nárůst sklizně o 34 procent na 10 624 tun, u meruněk o polovinu na 4333 tun a u broskví o 19 procent na 5448 tun.
Na ceny ovoce na trhu by vysoká úroda v českých sadech neměla mít podle Ludvíka významnější vliv. "Například u jablek bude cena daleko více záležet na tom, jaká bude úroda v Polsku," řekl. Negativní vliv na odbyt jablek na podzim by mohla mít vyšší úroda v zahrádkách, kterou lidé využijí k vlastnímu samozásobení. V obchodech pak budou jablka kupovat méně.
Ceny u dosud sklízeného ovoce, například třešní, višní a meruněk se podle Ludvíka pohybují v intencích minulých let. "Cenová krize trvá nadále u černého rybízu, kde se farmářské ceny pohybují kolem pouhých pěti až šesti korun za kilogram," řekl Ludvík.
Ovocné sady se v České republice rozprostírají na ploše 17 134 hektarů. Z nich nejvíce zabírají jabloně, a to 9075 hektarů. Na druhém místě jsou s 1897 hektary višně. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých sadech se každoročně pohybuje nad jednou miliardou korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down