Ovocnáři, kteří přišli o víc než 30 procent tržeb, mohou žádat o odškodnění

Ovocnáři, kteří kvůli loňským jarním mrazům přišli o více než 30 procent obvyklých tržeb, mohou žádat stát o odškodnění. Původní hranice byla nad 50 procenty, změnu podmínek dnes schválila vláda. Podniky se budou moci obracet s žádostmi na Ministerstvo zemědělství, které jim rozdělí 133 milionů korun. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Podle odhadu Ovocnářské unie ČR ztráty dosáhly zhruba 394 milionů korun.

Pěstitelé jablek a hrušek, kterým úrodu zničil loňský dubnový mráz, budou moci žádosti podávat od 3. do 13. dubna. Pěstitelé letních druhů ovoce, tedy broskví, meruněk, třešní, višní, švestek, rybízu a jahod, mají termín pro podávání žádostí od 19. do 30. června. Na podzim si za původních podmínek požádalo 56 pěstitelů letního ovoce o 14 milionů korun.

Obvyklé tržby se porovnávají s průměrem předchozích tří let. Pěstitelé, kteří přišli nejméně o 75 procent obvyklých tržeb, dostanou podporu ve výši 25 procent nákladů, ostatní pěstitelé 15 procent. V případě, že by součet oprávněných žádostí přesáhl alokovanou částku, budou sazby na kompenzace poměrně sníženy, uvedlo ministerstvo.

Na konci loňského dubna zasáhly jarní mrazy většinu ČR. Nejvýznamnější škody byly v teplejších oblastech republiky, především na jižní Moravě. Například meruňky byly na jižní Moravě zničeny ze 70 až 100 procent. U třešní byly ztráty hlavně na Mělnicku, na jižní Moravě a ve východních Čechách. Mrazy také poničily drobné ovoce, jako je rybíz a jahody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down