19.04.2017 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři na jižní Moravě se chystají chránit úrodu před mrazy

Pondělní ani úterní studené ráno zatím ovocným stromům a vinicím na jižní Moravě neuškodilo, mráz dosud nebyl. Pěstitelé se však obávají předpovědi meteorologů na tento týden. V noci na středu a na čtvrtek mohou teploty klesnut k minus dvěma stupňům a v noci na pátek až k minus čtyřem a ojediněle až minus šesti, vyplývá z předpovědi. Mnozí ovocnáři se chystají v noci chránit počínající úrodu a doufají, že mrazy nakonec stromům příliš neuškodí. Uvedl to předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska a zároveň ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný.

"Dvě noci jsme s kolegou nespali, ale zatím to bylo dobré. Bylo 1,6 stupně. Ale asi bude hůř," řekl Pokorný. Stromy jsou totiž nyní v nejcitlivější fázi. Meruňky jsou týden odkvetlé, broskve odkvétají, višně kvetou a jabloně se ke květu chystají. "V podstatě je to jedno, v jaké fázi květu jsou, citlivé jsou všechny," řekl Pokorný. Podobný stav je aktuálně v celém jižním pásu jižní Moravy od Znojemska až po Hodonínsko včetně jihu Brněnska. Přízemní mrazíky stromům spíše neuškodí, pokud už však mrzne ve dvou metrech nad zemí, je problém. "Záleží také na kondici stromu, mráz zhoršuje také vítr," řekl Pokorný.

I vinaři očekávají problémy až koncem týdne. Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka se však na mrazy nijak připravit nelze. Loňské mrazy způsobily vinařům škodu přes miliardu, sklizeň byla o čtvrtinu nižší, než bývá běžné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down