Ovocnáři odhadují nižší úrodu

Ovocnáři předpokládají, že letošní úroda ovoce bude proti minulým letům by měla dosáhnout podprůměrných 160 726 tun. Proti loňsku je to o deset procent méně, v porovnání s průměrem posledních pěti let to představuje snížení o sedm procent. Propad o šedesát procent se očekává u meruněk, výrazný pokles bude i u višní a broskví. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Předseda unie zdůvodňuje slabou úrodu nepříznivým počasím v době květu stromů. Chladný a vlhký květen se podepsal i na velkém rozšíření houbových chorob. Peckoviny jsou zasažené moniliózou, jádroviny strupovitostí.
U jablek se předpokládá meziroční pokles sklizně o šest procent na asi 136 800 tun, což je pokles proti pětiletému průměru o čtyři procenta. Meziroční propad meruněk odhadl Ludvík na 65 procent s tím, že se sklidí asi 1457 tun. Višní by se letos mělo sklidit 5500 tun, což proti loňskému roku znamená pokles o pětinu a proti pětiletému průměru o třetinu.
O nic lépe zřejmě nedopadne sklizeň broskví, která klesne proti dlouhodobému průměru o třicet procent na 2636 tun. Broskve jsou navíc podle Ludvíka ovocným druhem v úpadku, jejich sady se již neobnovují. Důvodem je levnější dovozy broskví z Itálie a Řecka, které dokážou trh plynule zásobovat po pět měsíců v roce. České broskve jsou naproti tomu sezonní záležitostí dvou měsíců a obchodníci kvůli tomu nechtějí na tuto krátkou dobu měnit již nastavené dovozy z jihu Evropy. Naopak více ploch v posledních letech přísluší třešním, švestkám a hruškám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *