18.12.2006 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři pomohou

Přibližně osm tun jablek rozdají během prosince čeští ovocnáři dětem do dětských domovů, ústavů sociální péče, domovů důchodců a podobných zařízení při tradiční dobročinné akci nazvané České jablko = dobrý skutek. Zapojí se do ní asi 70 pěstitelů, kteří v celé zemi obdarují více než osm desítek ústavů. Informoval o tom předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška.

Každé sociální zařízení by podle ovocnářů mělo dostat kolem sta kilogramů jablek, která by symbolizovala české Vánoce. „Zároveň tak chceme upozornit veřejnost na to, že ve skladech máme dostatek kvalitních konzumních jablek, kterými budeme zásobovat český trh po celé zimní a jarní období,“ sdělil Muška. Podle odhadů by měla letošní úroda jablek meziročně vzrůst asi o 16 procent na přibližně 160,5 tisíce tun. Muška dodal, že tato akce je výzvou i pro ostatní výrobce potravin, aby se k ní připojili. „Kromě toho, že udělají dobrý skutek, také zdůrazní, že u nás máme dostatek kvalitní české produkce,“ uvedl.
Ovocnáři s rozdáváním jablek do sociálních zařízení začali v době tzv. jablečné války v roce 1998, po mimořádných dovozech jablek z EU. ČR tehdy zavedla dovozní kvóty na jablka. Unie na to reagovala zvýšením cel na některé zemědělské komodity. Obě strany nakonec od ochranných opatření ustoupily.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down