15.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři přišli o peníze

Tím, že Evropská unie nestihla od 1. července uvést v platnost nově liberalizované obchodní podmínky pro dovoz zemědělských a potravinářských výrobků z ČR, přišli čeští pěstitelé při vývozu višní a rybízu do EU v červenci o několik miliónů korun.

Jak řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík, vývoz višní a rybízu do EU měl být na základě tzv. dvounulové varianty liberalizace agrárního obchodu mezi ČR a EU od 1. července bez cla. Protože ale dohody na straně EU ještě nevstoupily v platnost, musely se obchody s rybízem a višněmi realizovat za původních podmínek, tedy se clem. Dodal, že pokud by dvounulová varianta platila, mohli by si pěstitelé rybízu a višní vyjednat lepší vývozní podmínky a získat lepší ceny. Za červenec se do EU podle Ovocnářské unie vyvezlo se clem asi 6500 tun rybízu a višní v hodnotě kolem 240 milionů Kč.
Podle sdělení českého ministerstva zemědělství by měly dohody na straně EU vstoupit v platnost v září s tím, že zpoždění bude unie kompenzovat vrácením vybraných cel. Prostředky z nich však podle Ludvíka získá na základě žádosti dovozce v EU a ne český pěstitel. Navíc ovocnářů se dvounulová varianta týkala právě v červenci, kdy se sklízel rybíz a višně. Na ovoce sklízené v pozdějších měsících, jako jsou jablka a další jádroviny, se dvounulová varianta nevztahuje. Zmíněná liberalizace vzájemného obchodu s některými zemědělskými a potravinářskými výrobky mezi ČR a EU byla dohodnuta v květnu s platností od 1. července do 30. června 2001. ČR v souladu s dohodou preferenční sazby cla od 1. července již uplatňuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down