30.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři se bojí o mladé sady

Pěstitelé ovoce se kvůli současnému mimořádně suchému počasí bojí o budoucnost sadů, které vysadili loni na podzim. Při suchém a větrném počasí také hrozí špatné opylení jabloní. Pokud by sucho trvalo ještě déle než měsíc, mohlo by mít v některých oblastech negativní vliv na letošní úrodu, uvedl ředitel Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousech na Jičínsku Václav Ludvík.

„Sucho ohrožuje stromky zasázené loni na podzim a letos na jaře. Jejich kořenový systém ještě není zregenerovaný a plně schopný přijímat vodu,"“ konstatoval Ludvík. Starší a v dobré kondici udržované sady nynější sucho zatím nijak neohrožuje. Problémy mohou podle Ludvíka čekat i školkaře, protože letos zasázené podnože pro letní očkování se vůbec nemusí ujmout. „Ne všichni školkaři mají umělé závlahy. Je zde problém zakořenění a pozdějšího dostatku mízy,“ sdělil Ludvík.
Sucho spojené s větrem také zhoršuje opylení květů, zejména jabloní. Vítr totiž způsobuje vysychání květů a doba pro opylení se zkracuje. Včely také při větru létají méně a opylení není dokonalé. Ranní teploty kolem bodu mrazu, které nyní předpovídají meteorologové, by úrodu podle Ludvíka nijak ohrozit neměly.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down