20.07.2005 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři sklidí letos méně ovoce o více než čtvrtinu

Ovocnáři v intenzivních sadech očekávají letos propad sklizně v meziročním srovnání asi o 27 procent. Na předpokládané nižší úrodě 147 tisíc tun ovoce se podepsaly silné dubnové mrazy. To představuje proti průměru posledních pěti let ztrátu 300 milionů korun, sdělil tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Někteří ovocnáři v mrazy nejvíce postižených oblastech, například v severních Čechách, by se letos mohli podle Ludvíka dostat i do existenčních potíží. Dubnové poškození květů mrazy bylo podle něj největší za posledních dvacet let.
Pokles úrody o 27 procent očekávají ovocnáři u jablek, uvedl Ludvík. Zhodnotil, že proti minulým letům je však u jablek zatím velmi nízké poškození plodů kroupami i různými chorobami. Jablek by mohlo být sice méně, ale ve vyšší kvalitě. Výtěžnost by mohla být vyšší, dodal tajemník. Před prodejní sezonou 2005/2006 by se podle něj mohlo podařit naskladnit kolem 40 tisíc tun kvalitních konzumních jablek, což by bylo na dolní hranici zásob minulých let.
Do jaké míry se nižší úroda projeví v zásobování trhu ovocem a v cenách, je podle Ludvíka nyní těžké předvídat a bude záležet na poptávce trhu. Pokud poptávka poroste, půjdou nahoru i ceny. Zda porostou i dosud nízké farmářské ceny, je však otázka, řekl Ludvík. Poukázal na fakt, že nižší sklizeň se čeká v celé Evropě. Větší poptávka a ceny se dají letos čekat u moštových jablek, protože i úroda v zahrádkách a alejích u cest bude letos slabá.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down