Vládou chystané snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u potravin z 15 na 12 procent ceny ovoce v obchodech podle Ovocnářské unie ČR nesníží. Rozdíl skončí v maržích obchodníků, řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ohledně vládou navržených škrtů dotací pro zemědělství věří, že zůstane zachována podpora na obnovu sadů a budování kapkové závlahy.
"Snížení DPH se u ovoce na pultech obchodů nijak neprojeví. Například u jablek, která se v akcích nyní prodávají za 19,90 koruny za kilogram, velmi pochybuji, že se najednou ze dne na den budou prodávat v akci za 19,30 koruny. Vítězi této situace jsou obchodní řetězce," řekl Ludvík.
Podle představy vlády bude od 1. ledna 2024 platit jedna snížená sazba 12 procent místo dosavadních dvou sazeb ve výši deset a 15 procent. Úprava DPH bude podle tvrzení ministra financí Zbyňka Stanjury znamenat, že lidem zůstane navíc 6,3 miliardy korun.
Z peněz určených na dotace do zemědělství ze státního rozpočtu chce vláda ušetřit 10,2 miliardy Kč, více informací zatím neuvedla. Podle Ludvíka však není jasné, jak to vláda se škrty myslí. "Celý objem národních dotací do zemědělství činí letos 2,7 miliardy korun, ale škrtnout se mají dotace za více než deset miliard korun. Nemůžeme se toho dopočítat," řekl.
Ovocnáři z národních dotací čerpají dotace na výsadbu sadů a na kapkovou závlahu. "Jde o důležitou podporu. V posledních letech její objem činil kolem 80 milionů korun ročně," řekl Ludvík.
Ovocnářství je jako obor ztrátové, na což pěstitelé reagují kácením sadů a omezováním nových výsadeb. Jen z loňské sklizně jablek ovocnáři vyčíslili ztrátu čtvrt miliardy korun. Důvodem je snížení farmářských cen jablek a výrazně zvýšené náklady na pěstování a skladování úrody.*