Ovocnáři vykáceli kvůli ztrátám přes osm procent sadů, úroda bude nižší

Čeští ovocnáři za poslední rok kvůli nízkým výkupním cenám ovoce a ztrátovému pěstování vykáceli 8,3 procenta ovocných sadů. Plochy sadů snížili o 1011 hektarů na 11 214 hektarů. Představuje to úbytek milionu stromů a keřů. Úroda ovoce kvůli tomu klesne. S odkazem na aktuální data Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského to dnes v tiskové zprávě uvedli představitelé Agrární komory ČR a Ovocnářské unie ČR (OU ČR). 

Údaje o plochách sadů, které jsou k 31. květnu, potvrdily předpovědi ovocnářů ze začátku roku, že v Česku ubude přibližně desetina sadů. "Ovocné stromy na polích nahrazují rentabilnější plodiny, například obiloviny či řepka," řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

S úbytkem sadů dál klesá soběstačnost Česka v produkci čerstvého ovoce. Nyní se podle ovocnářů soběstačnost v závislosti na objemu sklizně a spotřebě pohybuje mezi 30 až 40 procenty. V roce 1989 bylo v Česku 23 tisíc hektarů sadů, od té doby tak zmizelo 51 procent sadů. Výrazný pokles nastal v posledních deseti letech, kdy plochy klesly o 36 procent.

Podle Agrární komory a OU ČR se naplňují černé scénáře českého ovocnářství. "Ovocnáře dohnaly vysoké náklady a nízké výkupní ceny k likvidaci stovek hektarů sadů. Pro řadu z nich se přitom jedná o podnikání, které jejich rodina provozovala několik generací. Někteří dokonce zvažují opustit podnikání v zemědělství a dělat něco jiného, aby vůbec byli schopni uživit své rodiny," uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Podle předsedy ovocnářů Ludvíka zahraniční obchodní řetězce křiví trh. "V reklamních letácích často hovoří o podpoře lokální produkce od malých farmářů, ale ve skutečnosti jim jde jenom o co největší obchodní přirážku a je jim lhostejné, jestli produkt pochází z Česka nebo ze zahraničí," uvedl.

"Velká část sadů, které se tady kácejí, jsou sady, kterým už stejně končila životnost, musely by se kácet úplně stejně letos nebo příští rok. Pan Ludvík jen zneužívá situace a lže lidem, protože to, co skutečně dělá, by stejně dělal v každém případě," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Není podle něj pravda, že by řetězce v Česku neodebíraly ovoce od lokálních producentů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down