Ovocnáři žádají ministerstvo o pomoc

Čeští ovocnáři chtějí od ministerstva zemědělství (MZe) výraznější pomoc při kompenzaci škod, které jim způsobily začátkem května mrazy, řekl dnes na tiskové konferenci předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík s tím, že škody na letošní úrodě ovoce kvůli jarním mrazům přesáhnou podle odhadů půl miliardy korun

Sklizeň ovoce bude podle Ludvíka letos nejnižší od roku 1984, odkdy se sklizně sledují, a zřejmě nejnižší za posledních 50 let. Proti škodám mrazem se pěstitelé prakticky nemohou pojistit.
Ministerstvo koncem června uvedlo, že zvýší zemědělcům dotace v rámci programů na restrukturalizaci sadů a na nákup kapkové závlahy o 30 milionů korun. Navíc jim umožní v letošním roce odklad splátek u programů Zemědělec a Půda. To je podle ovocnářů ale málo.
„Navýšení prostředků do národních dotací bylo v podstatě dorovnání skutečnosti roku 2010, ani koruna navíc,“ uvedl Ludvík. Ovocnáři podle něj očekávají od státu výraznější pomoc. „Tou je především vytvoření programu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na úvěry, aby ti lidé letošní rok zkrátka přežili,“ uvedl. Dodal, že ministerstvo v posledních týdnech s ovocnáři přestalo komunikovat.
Stát by měl podle Ludvíka pěstitelům ovoce pomoci, protože škodám v důsledku květnových mrazů nebylo možné zabránit. Technická opatření jsou málo dostupná a při vysokých mrazech i málo účinná, selhalo i použití různých pomocných látek. Pěstitelé se proti mrazu nemohli bránit ani pojištěním sadů. Proti poškození mrazem lze u komerčních pojišťoven v Česku totiž pojišťovat pouze jahody, jiné druhy ovoce ne.
„Pokud by bylo rozsáhlé poškození krupobitím, já bych v žádném případě nenatahoval ruku ke státu a ministerstvu zemědělství, to je věc každého a může se pojistit,“ poznamenal Ludvík.
Mrazy zasáhly Česko počátkem května a byly nejsilnější minimálně za posledních 20 let. Částečně nebo úplně poničily asi 10.500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent veškeré výsadby. Nejvíce byli postiženi ovocnáři v Česku, na Moravě jsou škody menší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *