V České republice běží národní ozdravovací program od infekční bovinní rinotracheitídy (IBR). Týká se i malých chovatelů skotu (do devíti kusů), jichž je u nás téměř 67,5 procenta. Podíl jejich zvířat činí však jen asi dvě procenta.
V Evropě jsou podle Jana Bažanta ze Státní veterinární správy ČR této nákazy prosté skandinávské státy, Dánsko, Švýcarsko a Rakousko. Ozdravným programem prochází Německo. Pokud bychom s touto nemocí nic neudělali, je nebezpečí, že by se mohl, zejména až dokončí ozdravování Německo, zúžit našim chovatelům trh pro odbyt skotu i zárodečných produktů.
Země IBR prosté mohou totiž tyto komodity dovážet opět jen ze států IBR prostých. V rámci národního ozdravovacího programu se budou v ČR používat tři metody. Při výskytu ojedinělých pozitivních kusů nebo při menším zamoření se chovateli vyplatí metoda bez vakcinace, neboť vede k rychlejšímu ozdravení, je levnější a na konci ozdravování je možné stádo prohlásit přímo za nákazy prosté. Nejvíce skotu, se však bude v ČR ozdravovat vakcinační metodou, zejména pak větší stáda, která jsou podle výsledků vstupních sérologických vyšetření více zamořená (mají větší počet pozitivních zvířat), než stáda drobnochovatelů. Očkují se všechna zvířata ve stádě. Vakcinace se musí vždy po půl roce opakovat a skončí v okamžiku, kdy stádo opustí poslední zvíře, které bylo IBR pozitivní. Bažant upozornil, že se používají markerové vakcíny, díky nimž je možné při krevních testech odlišit zvířata očkovaná od přirozeně infikovaných.Třetí je radikální metoda, při níž se skot likviduje. To se děje vesměs na základě rozhodnutí chovatele v případech, kdy končí s chovem, nebo u silně promořených stád. K drobným chovatelům a hobby chovatelům je třeba přistupovat s ohledem na nákazovou rizikovost těchto stádeček. Proto se nebudou nutit k předčasnému vyřazení infikovaných zvířat. "Je to i proto, že v současné době vesměs nemají možnost si obstarat skot zdravý," vysvětlil Bažant a dodal: "U této kategorie chovatelů je třeba směřovat dokončení ozdravení nejpozději do termínu ozdravení v daném okresu." Český stát se postavil k ozdravování od IBR podle Bažanta velmi vstřícně. Chovateli uhradí vstupní i závěrečná vyšetření, dále přispívá na vakcinační dávku i na odběr vzorku krve na laboratorní vyšetření.
IBR je onemocněním dýchacího a pohlavního ústrojí skotu. U březích zvířat může dojít ke zmetání. V ČR je častější klidová forma nemoci. Avšak i klidová forma IBR snižuje produkci mléka a denní přírůstky u výkrmového skotu. Při ozdravování se využívá toho, že od infikované krávy lze stanovenými postupy získat a dále odchovat zdravé tele.