Ozimy pod ledovým příkrovem mohou plesnivět

Ledový příkrov, který se vytvořil na porostech ozimých obilnin, dělá starosti zemědělcům na Pardubicku a Svitavsku. Obávají se, že kvůli nedostatku vzduchu mohou rostliny začít plesnivět. Ustájeným zvířatům mráz zatím nevadí, produkce mléka je bez problémů.

Ledová krusta se může nepříznivě projevit na ozimech, jestliže vydrží ještě jeden nebo dva týdny, řekl ředitel zemědělské společnosti ZEAS ze Starého Hradiště Vladimír Řehounek. Zatím se nic neděje, když se oteplí a ledový příkrov se naruší, bude to v pořádku, podotkl. Nejhorší je to podle něj u ječmene a žita.
Společnost ZEAS zasela ozimy asi na třetině z celkových zhruba 2000 hektarů orné půdy. Převažuje pšenice, potom ječmen a žito. Farmáři zatím stále očekávají průměrnou sklizeň jako v loňském roce, kdy sklidili kolem pěti tun zrna z hektaru.
Pod vrstvou sněhu silnou čtyřicet centimetrů je obilí i na Svitavsku. Předseda zemědělského družstva v Trstěnicích Stanislav Krejsa zatím neví, co ledová vrstva udělá. Připouští, že bohatší porost by mohl plesnivět. Ozimy má podnik na 600 hektarech, tedy třetině celkové osevní plochy.
Ve stájích mají v Trstěnicích problémy s přimrzáním lopat na shrnování hnoje. Zvířata ale zdravotní újmou netrpí, uvedl Krejsa. Vrata kvůli zateplení obkládají slámou. Družstvo má zhruba 500 dojnic, s produkcí mléka nejsou vážnější problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *