22.04.2008 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimy v dobrém stavu

Ozimé plodiny přečkali letošní zimu v dobrém stavu. Vzhledem k příznivému počasí začali zemědělci i dříve s výsevem jarních plodin. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby však tím, že zima byla opět mírná, hrozí větší výskyt škůdců.

Jako dobré hodnotí přezimování ozimých plodin například zemědělci v Ústeckém kraji. „Velmi dobře letos přezimovala například řepky a velmi brzy pokvete,“ řekl předsedakrajské agrární komory František Loudát. S výsevem jarních plodin začali na Ústecku letos díky příznivému počasí nezvykle brzy, až o tři týdny dříve než v jiných letech. V současné době farmáři sejí kukuřici a cukrovou řepu, jejíž rozloha bude ale letos menší. Loudát to vysvětlil tím, že z původních šesti cukrovarů nezbyl v kraji ani jeden, a tak zemědělci vozí cukrovku do cukrovaru v Dobrovicích na Mladoboleslavsku, který je vzdálen téměř sto kilometrů. To její pěstování velmi prodražuje. Rozhodujícími plodinami budou proto i letos pro zemědělce obiloviny. „Podle našich odhadů by se letos obiloviny měly pěstovat přibližně na 108 tisících hektarech, což je asi 72 procent ploch půdy,“ uvedl Loudát. Na více než polovině polí, které jsou osety obilovinami, bude letos růst ozimá pšenice. Třetinu ploch by mohl podle odhadů zaujímat ječmen. „Všechny jarní obiloviny jsou zasety už více než 14 dní,“ podotkl.
Také zemědělci na Hané už zaseli většinu jarního obilí. Do polí letos vyjeli již ve druhé polovině února, oproti minulým letům zhruba o měsíc dříve. Termín posunuli podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče mimo jiné díky teplému počasí. Do setí jarních obilovin se pustila jako první zemědělská družstva z okolí Litovle a z Dubu nad Moravou, která hospodaří na písčité půdě, jež dobře vysychá. „V současné době již mají zaseto téměř všechny podniky z regionu,“ uvedl Porč s tím, že pěstitele cukrové řepy zabrzdily v uplynulých dnech v setí ranní mrazíky, které by mohly cukrovku poškodit. „Na obiloviny by mrazíky neměly mít negativní dopad. Trochu však poškodily zaseté máky,“ doplnil Porč.
Uplynulá mírná zima, která se nevyznačovala vysokými mrazy, svědčila podle něj ozimům. Zemědělci ale zřejmě letos budou muset vynaložit více peněz na ochranu obilí. „To, že příliš nemrzlo, přálo také hlodavcům. Ve zvýšené míře je na polích hrabošů. Výskyt ostatních škůdců je v normálu,“ doplnil Porč.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down