Oživení trhu s biopotravinami pokračovalo

Lidé v České republice utratili v roce 2013 za biopotraviny bezmála dvě miliardy korun, v meziročním porovnání s rokem 2012 o 9,5 procenta více. Navzdory pokračujícímu oživení trhu podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů zůstává stále nízký a činí 0,71 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

"Už třetí rok za sebou zaznamenáváme oživení na trhu s biopotravinami. Růst jejich spotřeby souvisí se sílícím zájmem o tzv. faremní produkty, které jsou často v biokvalitě," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ke znovu rostoucímu zájmu o biopotraviny podle něj nahrává mimo jiné trend farmářských trhů a prodejen či takzvaných bedýnkových systémů, kdy zákazníci odebírají přímo od pěstitelů pravidelně jejich výpěstky.
Celkový obrat trhu s biopotravinami v ČR předloni činil 2,7 miliardy Kč. Domácí spotřeba byla 1,95 miliardy Kč, vývoz vzrostl na 774 milionů Kč. Z celkové spotřeby se v maloobchodě prodalo bioproduktů za 1,745 miliardy Kč, ve veřejném stravování za 28 milionů korun. Napřímo spotřebitelům prodali zemědělci a výrobci potravin produkty za 172 milionů korun.
Češi kupují biopotraviny především v maloobchodních řetězcích. V roce 2013 na tento typ prodejen připadlo 64 procent všech prodejů. Pomyslná druhá příčka patřila prodejnám zdravé výživy a biopotravin s necelými 17 procenty. Přímý prodej vzrostl téměř o desetinu na více než šest procent.
Největší objem prodejů představovala kategorie "ostatní zpracované potraviny", kde většinu představovala dětská výživa. Necelou pětinu prodaných biopotravin tvořilo mléko a výrobky z něj. Podíl ovoce a zeleniny včetně ovocných a zeleninových šťáv činil 16 procent. Do zemí Evropské unie směřovalo 95 procent vyvezených biopotravin.
K dalšímu rozvoji ekologického zemědělství a výroby biopotravin v Česku má podle Jurečky letos přispět pokračující podpora od státu ve formě dotací na plochy  šetrně obhospodařované k přírodě. Projekty výrobců biopotravin mají být zvýhodněné při žádostech o dotace v rámci Programu rozvoje venkova na období 2015 až 2020.
Podle průzkumu agentury Median, který loni na podzim zveřejnilo ministerstvo zemědělství, nakupují někdy biopotraviny čtyři z deseti obyvatel České republiky. Od roku 2008 se jejich počet mírně zvýšil. Lidé zároveň kupují produkty ekologického zemědělství častěji než dříve. Navzdory mírnému růstu zůstává podíl bioproduktů na celkovém trhu s potravinami v ČR velmi nízký. Za hlavní důvod bývá označována cena. Podle údajů z loňského roku totiž biopotraviny v obchodech zpravidla zůstávají o desítky až stovky procent dražší než běžné produkty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down