Oživit chov skotu? Ministerstvo v tom nic nezmůže

Rozhovor s Miroslavem Máslem, jednatelem Agrom Třebnouševes, s. r. o., Jičínsko

Na setkání zemědělců a potravinářů z Královéhradeckého kraje s ministrem zemědělství Petrem Zgarbou (uskutečnilo se minulé pondělí z iniciativy Okresní agrární komory Jičín, jíž je Miroslav Máslo předsedou – pozn. red.) jste vyslovil obavy z vývoje na mléčném trhu. Od ministra jste ale slyšel, že nemůžete počítat s adresnou kompenzační platbou, která by našim producentům – podobně jako třeba v Německu – nahradila pokles cen mléka. Jak si s tím poradíte ve vašem podniku?
Díky tomu, že se v současné době zpracovatelé perou o surovinu, je cena mléka ještě dobrá. Mlékárny nás ale připravují na to, že ceny srazí. Mají argument – mohou si mléko dovézt za nižší cenu odjinud, hlavně z Polska. Je proto velmi nespravedlivé, že kompenzační platba se u nás rozptýlí na plochu a nedostanou ji producenti mléka k vyrovnání cenového poklesu. Jestliže sedlák v Německu bude dostávat na litr mléka kompenzaci jednu korunu, tak to je proti nám velmi zásadní rozdíl. My s tím v podniku nenaděláme nic. Můžeme jediné – snižovat náklady.
V čem máte rezervy? A jak je pro vás důležitá produkce mléka?
Zvedáme produktivitu, ale narážíme na omezení kvótami. Máme asi 260 dojnic, užitkovost zhruba 8500 litrů a kvótu 1,9 milionu litrů. Každý ví, jak tržby z mléka jsou důležité pro pravidelný tok peněz. Jenže tady se spojí dvě velmi nepříjemné věci – sníží se nákupní cena mléka, přitom si v podstatě nemůžeme zajistit vyšší produkční kvótu. Když si už od někoho seženeme určitý objem, Státní zemědělský intervenční fond nám z přikoupeného množství ještě 15 procent vezme. Přitom obchod s kvótami tu prakticky neexistuje, takže jen čekáme, kdy přidělený limit překročíme a dostaneme sankce. Pak budeme muset snižovat stavy krav.
Jednou z priorit ministra je ale oživit chov skotu. Dovedete si představit jak?
Myslím, že se s tímto problémem nedá nic dělat a ministerstvo v podstatě ani nemůže. Cenu ovlivňovat nejde, trh ji sám nastaví. Situaci určuje obchod a řetězcům ministerstvo nic nepřikáže. Tím, že jejich zástupci tenkrát nepřišli na schůzku s ministrem Palasem, jasně ukázali, kdo je tady pánem. A dotace, jak jsou nastavené, to skoro není žádná podpora skotu. Jeho chov se z dotací neuživí, musí být slušná cena. Třeba v našem podniku představují dotace deset procent veškerých příjmů. Jsou příjemné, ale je to jen bonbónek, nás v úrodných oblastech živí produkce. Když mě někdo bude omezovat ve výrobě a k tomu ještě bude padat cena, tak mnoho prostoru není.
Můžete krátce představit váš podnik?
Hospodaříme na 1160 hektarech, jsme čtyři společníci. Majetkové záležitosti máme vyřešené. Naše společnost vznikla po rozpadu družstva, kdy jsme převzali pohledávky od lidí a splácíme je ve výši sto procent po dobu patnácti let. Je to tedy velká finanční zátěž. Dá se říci, že nás živí cukrovka, kterou pěstujeme na 200 hektarech, tedy asi pětině výměry.
Jistě tedy sledujete přípravu cukerní reformy, v níž chce být komisařka Fischerová Boelová ještě tvrdší než její předchůdce Franz Fischler. Nebylo by za takového dopadu pro naši republiku lepší řešení, kdyby celá unie upustila od kvót a trh s cukrem liberalizovala?
Hlavní je, aby měli všichni rovné podmínky. Tedy všem stejně snížit ceny cukrovky a nechť ji pěstuje, kdo na to má. Ne že se budou postupně snižovat ceny a kvóty a uměle určovat, kolik kdo smí vyrábět. Než aby nám z Bruselu přikázali utlumit produkci o třetinu, ať raději řeknou, že máme dělat cukrovku za 800 korun za tunu bez kompenzační platby – ale za podmínky, že to bude platit pro všechny pěstitele v Evropě. Reformy se samozřejmě bojíme, protože nevím, co bychom místo cukrovky dělali. Volba, do čeho investovat, je dnes vůbec nejhorší. Chceme se pustit do rekonstrukce porodny prasnic a stáje pro výkrm prasat za dvacet milionů korun za pomoci operačního programu, ale stále váháme, zda do toho jít. Nemůžeme hospodařit se ztrátou, podnikání nás musí uživit. U mléka je člověk ochoten v rámci setrvačnosti rok nebo dva tři vydržet, než by s ním skončil, ale věřím, že to nenastane. Myslím, že tady ještě dojde k redukci zemědělství vyvolanou tím, jak se budou prohlubovat problémy zpracovatelů a prvovýrobcům u nich zůstanou peníze, kterých se u nás normální cestou nedomůžete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *