Označení původu produktů s ochranou EU zřejmě získá mezinárodní ochranu

Označení původu či zeměpisného označení u zemědělských produktů včetně vína a lihovin, která mají ochranu v rámci EU, zřejmě získají také ochranu mezinárodní. Souvisí to s vládní novelou, kterou doporučil Senátu schválit jeho výbor pro hospodářství a zemědělství.

Mezinárodní ochranu budou mít v návaznosti na novelu označení jako žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr. Norma totiž počítá s přičleněním EU k mezinárodní dohodě o ochraně označení původu a má v českém právu vyhovět závazkům, které z tohoto připojení plynou.
Novela má například odstranit dvoukolejnost unijní a národní ochrany označení původu či zeměpisného označení. Produkty pod unijní ochranou nebudou pod ochranou národní. Mají se tím odstranit rozdíly v kvalitativních požadavcích na tyto výrobky.
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) již dříve uvedl, že nemůže paralelně existovat vedle sebe ochrana unijní a ochrana národní a na to projednávaná novela reaguje. Nositelé práv, kterým byla udělena národní ochrana, se budou muset podle ministra do 14. září rozhodnout, zdali chtějí ochranu změnit na unijní nebo mezinárodní. Úřad průmyslového vlastnictví je podle dnešního sdělení senátorům o nutnosti tohoto rozhodnutí již informoval.
"Ochrana označení původu a zeměpisného označení není pouze ochranou producenta zboží, jako je tomu u ochranných známek, ale je ochranou spotřebitele, který původu určitého druhu zboží přisuzuje určité kvalitativní znaky," uvedla vláda ve zdůvodnění předlohy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down