27.05.2004 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oznámení ČR o možnosti počkat s porážkami dojnic ve stádech s BSE do skončení laktace je předčasné, upozorňuje Brusel

Jednání o změkčení podmínek pro vybíjení částí stád v České republice, ve kterých se vyskytla nemoc šílených krav (BSE), bylo pouze předběžné a neopodstatněné. Nelze tedy považovat výsledky tohoto jednání za formální dohodu, upozornila Evropská komise. Podle ní úpravu režimu likvidace zvířat, která mohla být nakažena, musí dříve navrhnout kolegium EK a členské státy ji musí schválit.

Přestože se uvažuje o jiných přístupech k politice nucených porážek, komise prozatím nezaujala formální postoj, jak by se mělo v tomto směru postupovat, uvedla Beate Gminderová, mluvčí komisaře Davida Byrna a také jeho českého kolegy Pavla Teličky. Proto úterní veřejné oznámení ministerstva zemědělství ČR o dohodě s EK, podle níž Česko smí s porážkami dojnic počkat do skončení laktace, považují v Bruselu za předčasné. Gminderová uvedla, že I kdyby EK takový návrh učinila, konečné slovo mají členské státy zastoupené ve stálém výboru pro potravinový řetězec. Jen ty mohou změnit dnes platný režim porážek, který zavedly, zdůraznila Gminderová. Dodala, že není možné, aby jedna země měla měkčí režim než ostatní, pro všechny musí platit stejná pravidla.
Ze slov Gminderové vyplývá, že každý členský stát je nadále povinen likvidovat části stád, jimiž prošel nakažený kus dobytka, co nejdříve po zjištění výskytu BSE. Tím se obvykle míní tříměsíční lhůta. Pro český názor, že lze s porážkou počkat až do dokončení laktačního období, zatím není v legislativě EU dostatečná opora.
Zvažovaná úprava režimu nucených porážek má spočívat v tom, že země, jež prokáží dokonalou evidenci zvířat, by mohly porážky rozložit v čase i s ohledem na laktační období každé krávy. Hlavním požadavkem by bylo dokonalé označení zvířat a zákaz je kamkoli přesunovat, aby se jejich maso v žádném případě nedostalo do potravinového řetězce. Pokud by byly pochybnosti, že jsou tyto podmínky zaručeny, komise by úlevu nepovolila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down