05.11.2002 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oznámení Státní rostlinolékařské správy o zavedení evidence podniků provádějících ošetření a označování dřevěného obalového materiálu s ohledem na eliminaci rizika šíření karanténních škodlivých organismů

Státní rostlinolékařská správa oznamuje, že s účinností od 1.listopadu 2002 zavádí do praxe ustanovení mezinárodního fytosanitárního standardu organizace FAO č.15 “Guideline for regulating wood packaging material in international trade” přijatého FAO v roce 2002. Jde o dobrovolný systém úřední evidence provozoven podniků technologicky schopných provádět ošetření a následné označování dřevěného obalového materiálu určeného pro vývoz do zahraničí mezinárodně přijatým způsobem s ohledem na eliminaci rizika šíření karanténních škodlivých organizmů.
Do zahraničí je na základě tohoto standardu možno vyvážet pouze dostatečně ošetřený dřevěný obalový materiál (palety, proklady, bedny, obalové zarážky, sudy, přepravky, nakládací plošiny a podpěry vyrobené z nezpracovaného surového dřeva), a to v provozovnách uznaných odpovědným úředním orgánem ochrany rostlin (rostlinolékařské péče) vyvážející země. Jen tyto provozovny jsou pak oprávněny označovat ošetřený dřevěný obalový materiál mezinárodně přijatým způsobem.
Za odpovídající ošetření se v podmínkách České republiky považuje pouze tepelné ošetření v sušárnách dřeva. Při tomto postupu musí být při ošetření obalového dřevěného materiálu dosaženo teploty nejméně 56 0C v jádru po dobu alespoň 30 minut.
Schválené provozovny podniků budou zapsány v seznamu, který bude zveřejněn ve Věstníku Ministerstva zemědělství ČR a bude aktuálně dostupný na internetových stránkách SRS (www.srs.cz). Schválené provozovny budou jedinými místy, kde bude možné upravit dřevěné obaly pro vývoz do zahraničí tak, aby splňovaly výše zmíněné fytokaranténní požadavky.
Příslušné dřevozpracující podniky, které chtějí do tohoto systému vstoupit, si mohou podat písemnou přihlášku na Státní rostlinolékařskou správu – Oddělení mechanizačních prostředků, Zemědělská 1a, 613 00 Brno. Telefonické spojení : 545 137 058, 545 137 037; faxové spojení: 545 321 202; e-mail: petr.harasta@srs.cz. Formulář přihlášky bude rovněž dostupný na www.srs.cz. Toto pracoviště podá informace o připravovaném programu také ostatním zainteresovaným subjektům (např. vývozcům dřevěných obalů).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down