Do poloviny letošního roku by Policie ČR měla ukončit šetření ve věci distribuce padělků herbicidů. V září loňského roku obvinila jednoho člověka z trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému označení původu a to proto, že distribuoval rostlinolékařský prostředek v rozporu se zákonem o rostlinolékařské péči, navíc pod názvem konkurenčního výrobku.
Uvedlo to tiskové oddělení Policejního prezidia s tím, že kauza souvisí s dalšími závažnými trestnými činy. Na trhu se v minulosti vyskytly falzifikáty přípravků Glean, Granstar a Command. „Zvláště nebezpečný je padělek posledního herbicidu,“ uvedl Štěpán Kužma, vedoucího odboru přípravků na ochranu rostlin Státní rostlinolékařské správy. Obsahuje totiž 50 procent kancerogenního rozpouštědla xylenu. Registrovaný originál ho přitom obsahuje pouze 1,5 procenta. Nadto padělky, které pravděpodobně pocházejí z Číny, obsahují další nedokumentované příměsi, u kterých nelze odhadnout účinek na rostliny a lidské zdraví.
Firmy se s nelegálními dovozy snaží bojovat především neustálou inovací ochranných znaků. „Používáme unikátní systém, kterým označujeme každý jednotlivý výrobek tak, aby bylo na první pohled jasné, že jde o originál,“ uvedl Luděk Novák, ředitel společnosti Dupont CZ s. r. o. Také firma F&N Agro ČR s. r. o podle Jana Valenty ochranné znaky používá a inovuje.