O přijetí dalších mimořádných opatření k zajištění stability zemědělství požádala dnes vládu svým usnesením Poslanecká sněmovna. Letos má podle Palase negativní vliv mimo jiné zima, která postihuje porosty na polích. Ministerstvo situaci vyhodnocuje a jakmile budou známy výsledky, hodlá Palas žádat vládu o kompenzace pro zemědělce, kteří museli ozimy zaorat.
Poslanci zároveň konstatovali, že situace v resortu je kvůli propadu farmářských cen a mimořádné nepřízni počasí velmi vážná. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase není po loňském kritickém roce ani počátek letoška pro zemědělce příznivý.
Přes napjatý stav státního rozpočtu se však podařilo pro
letošní rok udržet peníze pro zemědělství na podobné výši jako loni, uvedl Palas. V dotačním systému je na podporu zemědělství a potravinářství vyčleněno 6,66 miliardy korun. Rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu pak počítá s 9,3 miliardy korun na organizaci agrárního trhu. U vratky spotřební daně u zelené nafty lze letos stejně jako loni očekávat částku 1,3 miliardy korun, dodal. Souhrnný objem podpor by tak přesáhl 17 miliard korun.
Loni se proti původnímu rozpočtu MZe ve výši 12,9 miliardy
korun podařilo prostředky pro zemědělství a potravinářství zvýšit na téměř 18 miliard korun, uvedl Palas.
Rolníci v loňském roce utrpěli především propadem výkupních cen, počasím s prudkými dešti a záplavami a poklesem úrody. Ztráta zemědělských podniků se odhaduje celkově asi na 2,5 miliardy korun.