29.07.2002 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Palas pro reformu

Ministr zemědělství Jaroslav Palas minulý týden v zásadě kladně zhodnotil návrh reformy společné zemědělské politiky EU, který schválila Evropská komise. "Jako kandidátská země můžeme tento přístup do značné míry přivítat, protože v řadě návrhů na opatření se jedná o usnadnění naší integrace do společné zemědělské politiky," řekl.

Souhlasit lze podle něj například s navrhovaným snížením intervenčních cen zvláště u mléka, protože dosavadní úroveň cen v tuzemsku je nižší. Také přeměna intervenčních nákupů na záchrannou síť by pro tuzemsko neměla znamenat problém. Zrušení vazby přímých podpor na výrobu a přesun peněz do strukturálních fondů by však neměl být pro kandidáty povinný alespoň do doby, než se úroveň přímých plateb vyrovná se současnými členy. Čerpání ze strukturálních fondů navíc vyžaduje spoluúčast příjemce prostředků, což bude činit českému agrárnímu sektoru potíže vzhledem k nedostatku kapitálu. Zhruba polovině českých podniků by však podle ministra kvůli jejich velikosti způsobil potíže maximální limit 300 tisíc eur na farmu pro přímé platby. Na druhou stranu Palas připustil, že velikost českých farem je určitou konkurenční výhodou. ČR ale podle něj zároveň musí vyjádřit obavu, aby nebudovala finančně i administrativně náročné režimy a instituce podle současného společného práva, které by za dva, tři roky po vstupu ztratily význam.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down